Jandarmadan öğrencilere, “Güvenli internet“ eğitimi

Jandarmadan öğrencilere, “Güvenli web” eğitimi

AKSARAY – İnternet kullanımı mevzusunda ufaklıklara yönelik eğitim emek harcamaları başlatan Aksaray İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, ilçe, belde ve köylerdeki okullarda çocuklarla bir araya gelmiş olarak güvenli web eğitimi veriyor.

Aksaray’da jandarma ekipleri “İnternet Bağımlılığı ve Güvenli İnternet Kullanımı Projesi” kapsamında öğrencilere yönelik eğitimler veriyor. Şehir genelinde ilçe, belde ve köylerde öğrencilerle bir araya gelen jandarma ekipleri “İnternetin nasıl kullanılacağı”, “İnternette nelere dikkat edilmeli”, “Günde kaç saat web kullanılmalı” ve “Güvenli siteler” benzer biçimde birçok mevzuda öğrencilere bilgiler vererek, çizgi film ve slayt gösterileriyle de ufaklıklara ifade yapıyor. Aile ve Toplumsal Politikalar İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak yürüttüğü eğitim projesini sürdüren jandarma, derhal her gün okullara eğitime gidiyor.

Ufaklıklara güvenli interneti öğreterek birçok şeyin önüne geçildiğini belirten Aksaray Gençlik Merkezi Gençlik Lideri Selma Akkurt (38), “Aksaray İl Jandarma Komutanlığı ve Aksaray Gençlik Merkezi olarak görevli olduğumuz okullarda ‘Güvenli web iyi mi kullanılır? İnternette bizi bekleyen zararlar, internetten iyi mi faydalanabiliriz?’ mevzusunda tüm çocuklarımızı bilgilendiriyoruz. Onlara, ‘Güvenli web kullanımı iyi mi olur? Toplumsal medya iyi mi güvenli kullanılabilir?’ şeklinde bilgilendirmeler yapıyoruz” dedi.

“İnternetin iletişimi, aile içi sevgi ve saygı bağını azalttığını gördük”

Aile ve Toplumsal Politikalar İl Müdürlüğü Psikoloğu Ayça Güngör (32), aile için bütünlüğü sağlamak adına bu eğitimin mühim olduğuna dikkat çekerek, “İnternetin yanlış ve fazla kullanımının aile içindeki iletişimi azalttığını ve aile içindeki sevgi ve saygı bağını azalttığını gördük. O yüzden bu proje kapsamında biz istiyoruz ki çocuklarımız interneti doğru kullansın. Zamanını güzel ayarlayabilsin ve aileler bu aşamada daha da bilinçlensin istiyoruz. Bu şekilde aile içindeki bütünlüğü sağlamak bizim hedefimiz” dedi.

Evlatların internette birçok şeyle karşılaşabildiğini dile getiren Aksaray İl Ulusal Eğitim Müdürlüğü Okul Ruhsal Danışmanı Ceylan Memiş (30), “Çocuklar aslına bakarsak internette oldukca şeyle karşılaşabiliyorlar. Bu sayede ne yapabilirler, nereye danışabilirler, kimlerle ne tür zorlukları paylaşabilirler bunu öğrenecekler. Bunu paylaşırken de bence korkmayacaklar artık. ‘Biz bunu ailemize söylersek, öğretmenimize, güvenlik birimine başvurursak başımıza neler gelir? Biz suçlanır mıyız? Görevli tutulan biz mi oluruz?’ benzer biçimde bir düşünceye varacaklarını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Eğitimin son aşama verimli bulunduğunu söyleyen çocuklar ise “İnternetin güvenli kullanılması ve kullanılırken de bilgili kullanılmasını öğrendim. Hocaların da anlattığı benzer biçimde ne kadar interneti kullansak iyi, bilgili ve sınırı olan kullanmamız gerekiyor. Örnek olarak sabahtan akşama kadar değil de bir saat yada yarım saate indirirsek daha iyi olur. İnterneti yanlış kullanmamamız gerekiyor. Başkalarına bilgilerimizi vermememiz gerekiyor. Başkalarının isteklerini reddetmemiz gerekiyor” dediler.

Jandarmadan öğrencilere, Güvenli internet eğitimi

Jandarmadan öğrencilere, Güvenli internet eğitimi

Jandarmadan öğrencilere, Güvenli internet eğitimi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.