Kanseri yenen milli sporcunun hayatında ‘pes etmek’ yok

Karaman’da yaşayan Şevval Çelik, 12 yaşlarında yakalandığı kemik kanserini yendikten sonrasında gövde eğitimi öğretmeninin tavsiyesiyle başladığı oturarak voleybolda ulusal takıma yükselmenin gururunu yaşıyor.

Sol bacağında 2015’te ağrı ve şişlik oluşması üstüne hastaneye giden Çelik’e, meydana getirilen tetkikler sonucu kemik kanseri teşhisi konuldu.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde kemoterapi almaya süregelen Çelik, hastalığı sebebiyle diz kapağıyla beraber bacağının üst kaslarını da yitirdi. Çelik, çocuk onkoloji servisinde bir yıl süresince görmüş olduğu sıkıntılı tedavi ile hastalığı yendi.

Karaman Anadolu Lisesi son derslik talebesi Çelik, öğretmeninin yönlendirmesiyle ilgilenmeye başladığı oturarak voleybolda başarı elde etti.

Ulusal ekip formasını terletmenin gururunu yaşayan Çelik, azmi ve çalışkanlığıyla her insana örnek oluyor.

“Kanseri yenebilmek için asla pes etmedim”

Aksaray Paralimpik Oyunları Hazırlık Merkezi’nde çalışmalarını sürdüren 19 yaşındaki Çelik, AA muhabirine, ulusal takımdaki ilk kampı bulunduğunu, oldukca büyük deneyim kazandığını söylemiş oldu.

Günde çift antrenman yaparak müsabakalara hazırlandıklarını özetleyen Çelik, “Antrenmanlarımız oldukca iyi geçiyor. Şampiyonalarda oldukca iyi dereceler elde edeceğimize inanıyoruz. Önümüzde bir Avrupa Şampiyonası var. Orada inşallah dereceye girmek istiyoruz.” dedi.

Çelik, kansere yakalandığında yaşlarının ufak bulunduğunu, ailesinin ilk başta hastalığını kendisine söylemediğini belirtti. Kanserin bile ne işe yaradığını bilmediğini dile getiren Çelik, şu şekilde konuştu:

“Belirli zamanlarda ilaçlar almaya başladım. Bunlar saçlarımı ve kaşlarımı döktü. İlaçları içtikten sonrasında yiyecek yiyemiyordum, su içemiyordum. Durumum daha da kötüye gitti, yoğun bakım süreci geçirdim. Üç gün yoğun bakım sürecinin arkasından her şey artık benim için bambaşkaydı. Hayatım altüst olmuştu. Fazlaca zor bir sürecin beni beklediğini anladım. Yanımda kalan birçok çocuk yaşamını yitirdi. Ben kanseri yenebilmek için asla pes etmedim ve oldukca direndim. Üç ameliyatın arkasından diz kapağımı aldılar, ailemin de desteğiyle kanseri yendim. Voleybol oynayarak da hayata döndüm.”

“Ulusal takımda kalıcı olmak isterim”

Hastalığı yendikten sonrasında kendisi için yeni bir sürecin başladığını belirten Çelik, şunları söylemiş oldu:

“Hakkaten kendimi oldukca kuvvetli hissediyordum. Kanseri yenmek, asla kolay bir şey değil. Yaşımdan oldukca oldukca olgun hissediyordum. Kendi gücümün ne denli büyük bulunduğunu hissettim. Bu süreçte evde eğitim aldım. Arkasından düzgüsel okul hayatıma devam ettim. Gövde eğitimi öğretmenim beni oturarak voleybol sporuna yönlendirdi, kendimi geliştirdim. Şu anda ulusal takımdayım, bu bana oldukca büyük gurur veriyor. Ulusal takımda kalıcı olmak isterim”

Ulusal Ekip Başantrenörü Mesut Sevim ise ulusal sporcu Şevval Çelik’in sıcak kanlı, dinamik ve oldukca başarı göstermiş bir sporcu bulunduğunu belirtti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.