Kılıçdaroğlu’ndan Kadın Adayları Destekleme Derneği’ne mesaj: Kadınları örgütleyin, kendi adaylarını çıkarsınlar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KADER Yönetim Kurulu Başkanı Nuray Karaoğlu ile beraberindeki 11 kişilik yönetim kurulu ve şube başkanlarından oluşan heyeti CHP Genel Merkezi’nde kabul etti. Heyete, CHP Hanım Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka birlikte rol aldı.

Görüşmede hanım hareketinin kuvvetli olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Kılıçdaroğlu, ev hanımlarına ve ziraatçi hanımefendilere bilhassa yoğunlaşmak icap ettiğinin altını çizdi. Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde yapacaklarını şu şekilde söyledi:

“Aile Destekleri Sigortası projemiz kapsamında bayanların ekonomik özgürlüğe kavuşmasını sağlayacağız. Ziraat sektöründe çalışan bayanların ve gençlerin toplumsal güvenlik primlerini yatıracağız, böylece vakti vardığında emeklilik hakkı elde edecekler. Hepimiz doğduğu yerde doyabilecek, ziraatçi köyünde refah içinde, refah içinde yaşayacak. Toplumsal devlet olmanın gereğini yerine getireceğiz. Ek olarak boşandıktan sonrasında ekonomik güçlük yaşayan hanımefendiler için ‘Yeni Başlangıçlar Fonu’ oluşturacağız. Hanım istihdamını çoğaltmak için teşvikler uygulayacağız. Kadının üstündeki bakım yükünü almak için kreş sayısını arttıracağız.”

KARAOĞLU: HİÇ KADIN MİLLETVEKİLİ ÇIKARMAYAN 20 İL VAR

Karaoğlu, CHP’nin hanım istihdamını arttıracak ve hanımı güçlendirecek projelerini yakından takip ettiklerini belirtti. En mühim taleplerinin siyasette eşit temsil bulunduğunu kaydeden Karaoğlu, “Eşitsizliğe beraber son verelim” dedi. Karaoğlu, şunları söylemiş oldu:

Türkiye Cumhuriyeti zamanı süresince asla hanım milletvekili çıkarmayan 20 il bulunuyor. Bu iller; Kırklareli, Karabük, Sinop, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Artvin, Ardahan, Erzurum, Adıyaman, Kilis, Osmaniye, Karaman, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Burdur. Biz bu kentlerin il ve ilçe başkanlarıyla bir araya gelmiş olarak, farkındalık emek vermesi yürütmek istiyoruz. Bu mevzuda sizin desteğinize ihtiyacımız var. CHP fazlaca köklü bir parti ve Türkiye için tehlikeli sonuç bir öneme haiz. Beraber hareket ederek bu eşitsizliği ortadan kaldırabiliriz.”

KILIÇDAROĞLU: ÖRGÜTLENMENİN ÖNÜNDEKİ BÜTÜN ENGELLERİ KALDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Kılıçdaroğlu, talepleri dinledikten sonrasında, “Biz bayanların Meclis’te eşit temsili için yasa teklifi hazırlayan bir partiyiz. Eşitlikten yanayız. Fakat bu illerin bazılarında CHP’nin asla milletvekili yok. Hanımefendileri örgütleyin. Hanımefendiler örgütlü gücüyle kendi hanım adaylarını çıkarsın, aday olmaya hak kazansınlar. Lütufla değil, irade ortaya koyarak milletvekili olabilirler. Örgütlenme sürecine katkı koyun. Son seçimlerde hanım muhtar sayısındaki artış ne kadar ümit vericiydi. Milletvekilliği için de aynısı olabilir. Hanımefendilerin örgütlü enerjisini fazlaca önemsiyoruz. Bu aydan itibaren hanım üyelerimizden ödenti almaya son verdik, örgütlenmenin önündeki tüm engelleri kaldırmaya çalışıyoruz” dedi.

Belediye hizmetlerinin hanım örgütlenmesi üstündeki pozitif etkisine değinen Kılıçdaroğlu, “İllerin kültürel yapıları fazlaca mühim. Erzurum’da bir kitap kafe açılmasını istemiştim. Bir belediyemiz yardımıyla Erzurum’da oluşturulan kitap kafe gençlerin ve bayanların uğrak noktası oldu. Bilhassa genç hanımefendilere istihdam elde eden bu kafede gençler çayını, kahvesini içip kitabını okuyabiliyor. Şanlıurfa‘da, Aksaray‘da, Kayseri‘de, kısacası ülke genelinde bu uygulamayı yaygınlaştıracağız” diye konuştu.

NAZLIAKA: AK PARTİ GİDECEK EŞİTLİK GELECEK

Nazlıaka da “Öncelikli hedefimiz; ‘Şuradan iki hanım vekil gelsin şu şekilde simgesel olarak’ diyen, hanım siyasetçiyi ‘sembol’ benzer biçimde gören anlayışı değişiklik yapmak. Eşit bir Türkiye oluşturmak. AKP gidecek, eşitlik gelecek” ifadelerini kullandı.

Kaynak: ANKA

Son Dakika Politika Kılıçdaroğlu’ndan Hanım Adayları Destekleme Derneği’ne ileti: Hanımefendileri örgütleyin, kendi adaylarını çıkarsınlar – Son Dakika

Bu haber ANKA tarafınca hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafınca hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafınca hazırlanan tüm haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu yüzden haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.