Konya’da restore edilen obruk gölü manzaralı 800 yıllık han ziyarete açılıyor

Konya turizminin mühim bir destinasyonu olması beklenen Selçuklu süreci eserlerinden Obruk Hanı’nın restorasyon ve çevre düzenleme emek vermesi tamamlandı.

Konya şehir merkezine 70 kilometre uzakta, Konya-Aksaray kara yolunda yer edinen Obruk Hanı’nın yapımı 13. yüzyıla tarihlendiriliyor.

Kitabesi bilinmeyen, Selçuklu kervansaray mimarisini yansıtan Obruk Hanı, adını bitişiğindeki Kızören Obruğu’ndan alıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla “Kati Korunacak Kırılgan Alan” duyuru edilen Kızören Obruğu ve zamanı Obruk Hanı’nda ortalama 2 yıl ilkin Karatay Belediyesi tarafınca restorasyon ve çevre düzenlemesi emek vermesi başlatıldı.

Cumhurbaşkanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Konya Valiliğinin de desteğiyle yürütülen emek verme tamamlanarak, bölge ziyarete hazır hale getirildi.

“Hanın terasından obruk gölünü seyretmek ayrı bir keyif olacak”

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, AA muhabirine, zamanı yapının ilçenin marka değerlerinden birisi olacağını söylemiş oldu.

Hanın zaman içinde yıkıldığını, tahrip bulunduğunu aktaran Kılca, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Murat Kurum’un destekleriyle çevre düzenlemesini ve restorasyonunu hamdolsun tamamladık. Burası merkeze 70 kilometre uzaklıkta, Konya ile Kapadokya güzergahı üstünde yer ediniyor. Turistlerin uğrak noktası, pandemiden ilkin günde ortalama 100 otobüsün uğramış olduğu bir yer.” dedi.

Kılca, bölgenin turistlerin ilgi gösterdiği yerlerden bulunduğunu belirterek, bu alanı daha da zenginleştirip, konaklama yapılabilecek, toplumsal alanların yer alacağı, ikramların olacağı güzel bir mekana çevirmek istediklerini belirtti.

“Burada mühim olan, tarihe sahiplenmek. Yıkılmak suretiyle olan bu yapıyı turizme kazandırmış olduk.” diyen Kılca, Kızören Obruğu’nun da turistlerin sıkça ziyaret etmiş olduğu bir yer bulunduğunu açıkladı.

Turistlerin bu coğrafi ve naturel güzellikleri görmeye geldiğini özetleyen Kılca, bu alanın UNESCO Dünya Mirası Sıralaması’ne dahil edilmesi için de emek harcamalar yürüttüklerini kaydetti.

Kılca, “Han ve obrukla bütünleşen alanda görsel şölen sunmaya hazırlanıyoruz. Hanın terasından obruk gölünü seyretmek ayrı bir keyif olacak. Güneşin doğuşu ve batışını görmek, ova ve oradaki zamanı zenginliklerin ek olarak bir güzellik katacağına inanıyorum.” diye konuştu.

Zamanı hanın yazıtlı taşları dikkati çekiyor

Zamanı hanın duvarlarında dikkati çeken yazıtlı taşlara ilişkin ise Kılca, “Taşların üstündeki yazılar Türkçe’ye çevrildi. Fazlaca güzel hikayeler var. Devrin yaşantısına ilişkin bizlere ve gelecek kuşaklara data sunuyor. Onları da kısa sürede kamuoyuyla paylaşacağız.” ifadelerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.