Öğrencisini döven öğretmene, yeniden yargılamayla 1 yıl 6 ay hapis

AKSARAY’da, talebesi T.K.’yi (10) dövdüğü sebebi öne sürülerek meslekten atılan öğretmen Ali Rıza Y. (40), daha ilkin 10 ay hapis cezası verilip, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının bozulmasıyla tekrardan yargılandığı davada 1 yıl 6 ay hapse çarptırıldı.

Vaka, geçen yıl 14 Aralık‘ta, Ortaköy ilçesi Şehit Salih Aksu Ortaokulu’nda meydana geldi. Matematik öğretmeni Ali Rıza Y., öğrencisinin “Hocam, T.K. size küfretti” sözleri üstüne T.K.’yi koridora çıkardı. Ali Rıza Y., kendisine niçin küfrettiğini sordurulmuş olduğu talebesi T.K.’yi onlarca kere tokatlayıp, boğazını sıktı. Gürültüleri duyarak, sınıftan çıkan teknoloji ve tasarım öğretmeni Gülcan Meşhur, burnu kanayan T.K.’yi meslektaşının elinden kurtardı. Vaka anı güvenlik kamerasına yansırken, T.K. de yaşadıklarını babası Duran K.’ye söyledi. Oğlunu hastaneye götürmüş olan Duran K., 10 gün iş göremez raporu alıp, savcılığa kabahat duyurusunda bulunmuş oldu.

MESLEĞİNE SON VERİLDİ Ulusal Eğitim Bakanlığı, olayın peşinden yönetimsel soruşturma kapsamında, Ali Rıza Y.’nin öğretmenlik mesleğine son verdi. Ali Rıza Y., İl Milli Eğitim Müdürlüğü‘nde işyar olarak göreve başladı. Bu süreçte Ali Rıza Y. hakkında ‘gövde ve ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı kamu görevlisinin haiz bulunmuş olduğu nüfuzu kötüyü kullanmak suretiyle kolay yaralama’ suçundan 1,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.İYİ HAL İNDİRİMİYLE 10 YIL HAPİSOrtaköy Asliye Ceza Mahkemesi‘nde yargılanan Ali Rıza Y., 15 Şubat’ta görülen duruşmada ilkin ‘kolay yaralama’ suçundan 8 ay hapis cezası aldı. Mahkeme heyeti, suçun ‘gövde ve ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı, kamu görevlisinin haiz bulunmuş olduğu nüfuzu kötüyü kullanmak suretiyle’ gerçekleştiğini belirterek, cezayı 12 aya çıkardı. Kurul, duruşmadaki tutum ve davranışları ile cezanın failin geleceği üstündeki ihtimaller içinde tesirini gerekçe göstererek iyi hal indirimi uygulayıp, 10 aya düşürerek, hükmün açıklanmasını geri bıraktı.KARAR BOZULDUOrtaköy Cumhuriyet Başsavcılığı ile T.K.’nin aile avukatı Ali Oğuz Şahin, cezayı azca bulup, alt sınırdan uygulanmasına ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması sonucuna, üst mahkemede itirazda bulunmuş oldu. Bunun üstüne Aksaray 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, itirazı haklı bularak sonucu bozdu.ÖĞRENCİSİNİ SUÇLADIOrtaköy Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmada müdafa meydana getiren Ali Rıza Y., “T.K. sigara içtim, diye bana kara çalma attı. Ben onu devamlı okşayarak uyardım. Buna da tüm derslik tanık. Talha kedileri boğup öldürüyordu, bacaklarını ayırıyordu. Okuldaki kız çocuklarını rahatsızlık ediyordu. Bundan dolayı uyardım. Onun fotoğraf öğretmeni olmasını istiyordum. 2013 senesinde da buna benzer bir vaka yaşamıştım ve 25 gün hapis cezası aldım. İyi halden dolayı 20 güne düşürdüler, cezam ertelenmişti. Ben 2014 senesinde KPSS sınavında Türkiye 84’üncüsü oldum. Mahkemenizden de cezanın ertelenmesini isterim” dedi.   Mahkeme heyeti, Ali Rıza Y.’ye ‘gövde ve ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı kamu görevlisinin haiz bulunmuş olduğu nüfuzu kötüyü kullanmak suretiyle kolay yaralama’ suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezası verdi.T.K.’nin ailesi de sonucu azca bulduklarını belirterek, itiraz edeceklerini söylemiş oldu.

?

Öğrencisini döven öğretmene, yeniden yargılamayla 1 yıl 6 ay hapis

Öğrencisini döven öğretmene, yeniden yargılamayla 1 yıl 6 ay hapis

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.