Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Aksaray Bilim Festivali’nde konuştu Açıklaması

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ülke çapında düzenledikleri bilim festivallerinin gençlerin kalbinde bir kıvılcım yaktığını, Endüstri ve Teknoloji Bakanlığının desteğiyle bu kıvılcımın büyük bir ateşe dönüşmesini hedeflediklerini bildirdi.

Varank, Aksaray Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen Aksaray Bilim Festivali’nin açılış töreninde, siyasal ve ekonomik bağımsızlığın, bilime ve teknolojiye yatırım yapmakla, ülkelerin kaderini belirleme eden gençlere uygun ortamları sağlamakla mümkün bulunduğunu söylemiş oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Ulusal Teknoloji Hamlesi vizyonu ışığında yola koyulduklarını dile getiren Varank, ” Türkiye‘yi kendi teknolojisini geliştiren ve ihraç eden bir ülke haline getirmek için gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz. Bu yolda en büyük gücümüz, en mühim yol arkadaşımız fazlaca kıymetli gençlerimizdir. Gençleri, kuvvetli Türkiye’nin mimarları olarak görüyor ve tüm imkanlarımızla destekliyoruz, bundan sonrasında desteklemeye de devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Varank, Endüstri ve Teknoloji Bakanlığının gençlere büyük ehemmiyet verdiğini vurgulayarak, şu şekilde devam etti:

“Hamdolsun, Türkiye’de düzenlediğimiz bilim festivalleriyle gençlerimizin, evlatlarımızın kalbinde bir kıvılcım çakmayı başardık. İnşallah Endüstri ve Teknoloji Bakanlığımızın destekleri ile bu kıvılcım büyük bir ateşe dönüşecek. Bilhassa TÜBİTAK vesilesiyle gençlere yönelik birçok destek ve programımız var. Evlatlarımızın hayal etme, araştırma, geliştirme ve üretme heyecanlarını önemsiyoruz.”

TEKNOFEST kapsamında Tuz Gölü’nde meydana getirilen roket ve model uydu yarışmaları vesilesiyle her yıl Aksaray’a geldiğini anımsatan Varank, “Kısa sürede faaliyete süregelen Aksaray Bilim Merkezi’ni de son ziyaretimde görme fırsatı buldum. Bu merkezin şu anda bu kadar işlevsel hale gelmesi, bu şekilde bir bilim merkezinin öncülüğünde bu şekilde bir festivalin yapılıyor olması, bir işe doğru zamanda karar verip, halis niyetle hareket ederseniz, iyi mi verimli sonuçlar elde ettiğinizi de gösteriyor.” değerlendirmesini yapmış oldu.

Varank, TEKNOFEST’in seneler içinde gelişerek, gençler için büyük bir motivasyon deposu haline geldiğini, yüzbinlerce gencin kendi geliştirdikleri roketleri, elektrikli ve otonom araçları, İHA’ları, denizaltılarını yarıştırma imkanı bulduğunu söyledi.

Varank, gençleri ve ailelerini TEKNOFEST için Samsun‘a çağrı etti

TEKNOFEST coşkusunu Azerbaycan’da teknoloji tutkunu gençlerle paylaştıklarını hatırlatan Varank, “Gençlerimizin projelerini, verdikleri emekleri görünce, yine yine gururlanıyor, güvenli olun geleceğimize dair fazlaca daha büyük bir umutla doluyoruz. İnşallah bu yıl TEKNOFEST’i Samsun’da gerçekleştireceğiz. Ben tüm gençlerimizi, ailelerini Samsun’a, 30 Ağustos’ta başlamış olacak TEKNOFEST’e katılmaya çağrı ediyorum.” dedi.

Aksaray Bilim Festivali kapsamında fazlaca sayıda bilimsel etkinlik, imalathane ve sergi emek harcamaları, yarışmalar ve keyifli gösterilerin gerçekleştirileceğini belirten Varank, “TÜBİTAK, Türk Hava Yolları, ROKETSAN, ASPİLSAN, Mercedes-Benz benzer biçimde nadide kurumlarımız, şirketlerimiz de bugün burada bizimle birlikteler. Gençlerimize esin olması amacıyla, gurur vesilemiz olan yerli ve ulusal teknolojik ürünleri festival alanında sergiliyorlar. İstiyoruz ki; gençlerimiz artık geçmişte önü kesilmiş ulusal projelerimizin hüzünlü hikayelerini dinleyerek değil, somut başarıları, ürünleri görerek, onları kontrol ederek, onlara dokunarak esin alsınlar.” diye konuştu.

Bakan Varank, ziyaret etmiş olduğu tüm şehirlerde teknoloji ve bilime merak salmış, gerçekçi hayalleri olan, ideallerinin bilincinde gençlerle karşılaştığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bunun bir ekip oyunu bulunduğunu unutmamamız gerekiyor. Sadece beraber olursak, bir ve birlikte olursak, el ele verirsek, ülkemizi hak etmiş olduğu yere, çağdaş medeniyetler seviyesinin fazlaca daha ötesine taşıyabiliriz. Bu ekip oyununda hepimize belli sorumluluklar düşüyor. Bu manada sizin en büyük destekçiniz Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı olarak biziz. Bizim görevimiz, tüm olanak, altyapı ve desteklerden faydalandırarak başarıya giden bu yolda gençlerimize, evlatlarımıza yol arkadaşlığı yapmaktır. Biz istiyoruz ki; başlattığımız Ulusal Teknoloji Hamlesi ile Türkiye en başarı göstermiş bilim insanlarını yetiştirsin, en ileri alanlarda kendi teknolojisini geliştirsin, en örneksiz tasarımı yapsın, en iyi ürünü üretsin, en büyük markaları Türkiye’den çıkarsın.”

Şimdiye kadar Antalya, Bursa, Elazığ, Kayseri, Kocaeli, Konya ve İstanbul olmak suretiyle 7 şehirde bilim merkezleri kurduklarını söyleyen Varank, Gaziantep, Şanlıurfa, Düzce, Denizli, Trabzon ve Yozgat’taki bilim merkezleriyle ilgili çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

“Deneyap Teknoloji Atölyelerini 81 ilin tamamına kuracağız”

Varank, bilim merkezlerinin teknolojik donanımıyla, uygulamalı atölyeleriyle, interaktif sergileri ve kütüphaneleriyle devasa birer eğitim merkezi bulunduğunu, Türkiye’nin dört bir tarafında yaptıkları Deneyap Teknoloji Atölyelerinde geleceğin teknolojilerine yönelik kuramsal ve uygulamalı eğitimler verdiklerini aktardı.

Evlatları ve gençleri ulusal ve internasyonal yarışmalara hazırladıklarını özetleyen Varank, “Türkiye genelinde 66 atölyemiz var, en kısa sürede bu sayıyı 100’e çıkaracağız. 81 ilin tamamına Deneyap Teknoloji Atölyesi kurmuş olacağız.” dedi.

Varank, yazılım sektörünün de öne çıkan bir sektör olduğuna değinerek, “Bu bağlamda dünya genelinde en iyi yazılımcıları yetiştiren 42 okullarını son dönemde Türkiye’ye kazandırdık. 18 yaşını dolduran gençlerimiz, 7/24 hizmet veren bu yazılım okullarından faydalanabiliyorlar. Gene TÜBİTAK vesilesiyle, değişik alanlarda bilim olimpiyatları, şenlikler, bilim fuarları, proje yarışmaları düzenliyoruz, gençlerimize burslar veriyoruz. Dün Sayın Cumhurbaşkanımız ile beraber biyolojiden kimyaya, fizikten matematiğe, psikolojiden sosyolojiye değişik alanlarda başarı göstermiş olan liseli genç araştırmacılarımıza ödüllerini verdik. Araştırma projeleri yürüterek bilim ve teknoloji yaşamına adımını atan gençlerimiz, ülkemizin araştırma kapasitesine ciddi katkılar sağlıyor.” şeklinde konuştu.

“İlgiden memnunuz”

Sema gözlem etkinliklerini de tüm Türkiye’ye yaymayı hedeflediklerini bildiren Varank, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“9-12 Haziran tarihlerinde ilkin Diyarbakır Zerzevan’da gerçekleştireceğimiz gözlem etkinliğini sonrasında sırasıyla Erzurum, Van ve Antalya’da gerçekleştireceğiz. Geçtiğimiz hafta Ulusal Uzay Programımız kapsamında 2023 senesinde bir Türk vatandaşını bilimsel faaliyetler yürütmek suretiyle internasyonal uzay istasyonuna göndereceğimizi duyurmuştuk. Böylece uzaya vatandaşını gönderen sayılı ülkeler içinde yerimizi almış olacağız. Gidecek vatandaşımızın seçimi için 23 Haziran saat 20.23’e kadar uzaya.gov.tr adresinden başvuruları kabul etmeye başladık. Cumhurbaşkanımız projeyi duyurduktan sonrasında oluşan, hakkaten gelişen ilgiden ziyadesiyle memnunuz. Ben şartları elde eden herkesi uzay yolculuğuna gitmek suretiyle başvurmaya çağrı ediyorum. Uzaya gidecek vatandaşımız, yapacağı bilimsel çalışmaların yanında güvenli olun gençlerimize bir rol model de olacak. Bu sayede gençlerimiz uzaya ve havacılığa fazlaca daha çok ilgi gösterecek.”

Gençleri geleceğe hazırlamak için ailelere ve öğretmenlere eleştiri görevler düştüğünün altını çizen Bakan Varank, “Çocuklarımızı, öğrencilerimizi yüksek makamlara, iyi maaşlara değil, insanlığın tamamına hizmet edecek yararlı işlere, başarı göstermiş girişimlere hazırlamalıyız.” dedi.

Varank, Aziz Sancar’ın Nobel Ödülü almış olduğu yola, ülkeye hizmet etme ve insanlığa yararlı olma gayesiyle çıktığını belirterek, gençlere de bu gayeyle hareket etme, yaptıkları her işi en iyi şekilde yapma tavsiyesinde bulunmuş oldu.

Konuşmasının arkasından Varank, bununla beraber protokol üyeleriyle Aksaray Bilim Festivali’nin açılış kurdelesini kesti, festivalin şehre ve ülkeye hayırlı olmasını diledi.

Bakan Varank, sonrasında festival alanında TÜBİTAK standını ziyaret ederek, gençlere ve küçüklere Bilim Çocuk Dergisi dağıttı. Varank’a Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Belediye Başkanı Evren Dinçer, AK Parti Aksaray milletvekilleri İlknur İnceöz ve Cengiz Aydoğdu birlikte rol aldı.

SOLOTÜRK gösterisi heyecanlandırdı

Aksaray Bilim Festivali kapsamında Türk Hava Kuvvetleri akrobasi timi SOLOTÜRK, şov yapmış oldu. SOLOTÜRK’ün tecrübeli pilotları Binbaşı Emre Mert ve Binbaşı Murat Bakıcı’nın performansı, izleyenleri heyecanlandırdı.

Festivale katılan fazlaca sayıda yurttaş tarafınca coşkuyla izlenen şov, büyük alkış aldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Aksaray Bilim Festivali'nde konuştu Açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Aksaray Bilim Festivali'nde konuştu Açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Aksaray Bilim Festivali'nde konuştu Açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Aksaray Bilim Festivali'nde konuştu Açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Aksaray Bilim Festivali'nde konuştu Açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Aksaray Bilim Festivali'nde konuştu Açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Aksaray Bilim Festivali'nde konuştu Açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Aksaray Bilim Festivali'nde konuştu Açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Aksaray Bilim Festivali'nde konuştu Açıklaması

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.