Sel ve erozyonla mücadele için 14 yeni proje başlatılacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca, sel ve erozyonla etkin savaşım kapsamında, Sinop, Kastamonu ve Erzurum‘da 14 yeni proje başlatılacak.

Bakanlıktan meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, aşınma sebebiyle oluşan toprak kayıplarının önüne geçilmesi, sel, çığ ve heyelan felaketlerinden doğacak zararların en aza indirilmesi amacıyla yürütülen “yukarı havza sel ve aşınma denetim emekleri”, oldukça sayıda alt projeyi kapsıyor.

İlgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği içinde yürütülen entegre havza, aşınma denetim, sel ve heyelan denetim projeleri yardımıyla, toprağın aşınma kanalıyla denizlere, göllere ve barajlara taşınmasının da önüne geçiliyor.

Çölleşme ve Erozyonla Savaşım Genel Müdürlüğü, yaşanması olası sel afetlerinin zararlarının minimum seviyeye düşürülmesi, iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılması, doğal kaynaklar ile toprağın korunması amacıyla Sinop, Kastamonu ve Erzurum’da 14 yukarı sel havzasında projelendirme emek vermesi yürütecek.

Bu 14 projenin tamamlanmasıyla Türkiye genelindeki yukarı havza sel denetim projesi sayısı 174’e ulaşacak. Bugüne dek sel denetim projesi yürütülen iller şöyleki:

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Bursa, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Iğdır, Mersin, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Konya, Kütahya, Malatya, Kahramanmaraş, Karabük, Muğla, Muş, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Şanlıurfa, Van, Yozgat.”

Bursa Kestel yukarı havza sel denetim projesi tamamlandı

Açıklamaya bakılırsa, Çölleşme ve Erozyonla Savaşım Genel Müdürlüğünce, 192,81 hektar alanda yürütülen Bursa’nın Kestel ilçesi Dudaklı Mahallesi yukarı havza sel denetim projesi geçen ay tamamlandı.

Proje alanında kıyı oyulmalarını, kıyı göçmelerini, kıyı kaymalarını ve oyuntu erozyonunu en aza indirmek amacıyla yürütülen emekler kapsamında meydana getirilen eşikler ve sekiler yardımıyla, sel ve taşkınlardan meydana gelen tortu taşınması sonucu oluşabilecek can kaybı riski ve maddi zararlar en aza indirilecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.