Son dakika gündem: Tuz Gölü’nde flamingo ölümlerine jandarma önlemi

Tuz Gölü‘nde flamingo ölümlerine jandarma önlemi

AKSARAY – Tuz Gölü’nde yaşanmış olan flamingo ölümlerine yönelik geniş güvenlik önlemleri alan Aksaray İl Jandarma Komutanlığı Çevre, Tabiat ve Hayvanları Koruma Tim ekipleri yaşanmış olan ölümlerin önüne geçmek için tedbirler oluşturuyor. Bölge halkıyla bir araya gelen jandarma ekipleri ölümlerin nasıl önüne geçileceği hakkında bilgiler vererek bölgede olumsuzluklara karşı belirli aralıklarla devriye atıyor.

İç Anadolu bölgesinde Aksaray, Konya ve Ankara illeri sınırlarında yer edinen ve Türkiye‘nin en büyük 2. gölü olup flamingo cenneti olarak malum 85 kuş türünün yaşamış olduğu Tuz Gölü’nde geçtiğimiz yıllarda yaşanmış olan flamingo ölümlerinin önüne geçilmesi için Aksaray İl Jandarma Komutanlığı ekipleri harekete geçti. Bölgede yaşanabilecek olumsuzluklara karşı derhal her gün bölgede devriye atan ve gözetleme kulelerinden bölgeyi denetim altında tutan İl Jandarma Komutanlığı Çevre, Tabiat ve Hayvanları Koruma Timleri hem de bölge halkıyla da bir araya gelip bilgilendirmeler yapıyor. Tuz Gölü ve bölgesindeki sulak alanlarda yaşayan flamingo ölümlerinin engellenmesi amacıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ve Devlet Su İşleri Şube Müdürlüğü ile koordineli olarak çalışan Jandarma Çevre, Tabiat ve Hayvanları Koruma Timleri köy muhtarları, mahalle muhtarları ve bölge halkına flamingoların yaşam, yuvalama ve üreme alanı olan Tuz Gölü ve çevresindeki göllerde ekolojik dengeyi bozacak, yuvalama alanlarına ve yavrulara zarar verecek olumsuzlukları önlenmek suretiyle alanda lüzumlu araştırmaların ve denetimlerin yapılması, alanda izinsiz emekler, avlanma, piknik, mangal benzer biçimde yapılmamasına, bir tek izin verilen alanlarda bu faaliyetlerin gerçekleştirilmesine dikkat edilmesi mevzularında bilgilendirdi.

Aksaray İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Şube Müdürü Jandarma Yarbay Fatih Yıldırmaz yapmış olduğu açıklamada, “Biz bir tek vatandaşımızın can ve mal güvenliğini korumakla kalmayıp üstünde yaşadığımız toprağın, vatanımızın, çevremizin korunmasını da istiyoruz. Gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarılmasını istiyoruz. Bildiğiniz gibi sizin de yaşadığınız bölge Tuz Gölü Havzasının cenup kısmını oluşturuyor. Burada çok önemli bir doğa var. Hakikaten oldukca şanslısınız” dedi.

“Tuz Gölü’nden hariç beslenecekleri asla ir yer yok”

Aksaray İl Jandarma Komutanlığı Çevre, Tabiat ve Hayvanları Koruma Tim Komutanı Jandarma Astsubay Çavuş Serkan Kurt ise, “Burada olmamamızın sebebi flamingolar. Flamingoların da bir yaşam serüveni var aynı her canlının olduğu benzer biçimde. Bunu bilmenizi isterim ki, aslolan ölüm sebeplerinden birisi de Tuz Gölü’ndeki suyun azalması. Flamingolar Mart ve Nisan aylarında Konya’nın Gülyazı kısmına geliyorlar burada Mayıs ayından itibaren kuluçka dönemine giriyorlar. Kuluçka süreci bittikten sonrasında Haziran ayında da yavruları temiz sudan Tuz Gölü’ne doğru yiyecek, beslenme amaçlı hareket ediyorlar. Tuz Gölü’nde kırmızı algler var. Flamingoların renklerinde de bir kırmızılaşma meydana gelir. Bu alglerden dolayı. Tek beslendikleri yiyecek bu. Bu gıda de Türkiye’de Tuz Gölü’nden hariç beslenip çoğalacakları başka hiçbir yer yok” diye konuştu.

Son dakika gündem: Tuz Gölü'nde flamingo ölümlerine jandarma önlemi

Son dakika gündem: Tuz Gölü'nde flamingo ölümlerine jandarma önlemi

Son dakika gündem: Tuz Gölü'nde flamingo ölümlerine jandarma önlemi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.