Son dakika haber Bakan Bozdağ: Ucu açık indirim nedeni uygulamasına son veriyoruz

ADALET Bakanı Bekir Bozdağ, “Yeni düzenleme ile kamuoyunda, halk içinde ‘iyi hal indirimi’ olarak malum takdiri indirim nedenlerini somutlaştırıyor, sınıflandırıyor ve ucu açık indirim sebebi uygulamasına son veriyoruz” dedi.

Bakan Bozdağ, Ankara‘da bir otelde meydana getirilen ‘Yargı Teşkilatı Toplantısı’na katıldı. Bozdağ, burada yapmış olduğu konuşmasında, yeni dönemde adaletin vaktince tecelli etmesini temin etmek ve gecikmesini önlemek için ciddi tedbirler alacaklarını belirtti. Bilhassa sertlik mağduru hanımefendiler ve adam öldürmeye kurban giden hanımlarla ilgili meydana getirilen yargılamalarda toplumu ayağa kaldıran, pek fazlaca insanoğlunun vicdanını sızlatan nice örneklere tanık olduklarını söyleyen Bozdağ, “Geçmişte Tokat‘ta 23 yerinden bıçaklanan bir hanımı, bıçaklayan faille ilgili adli denetim sonucu verilebildi. Aksaray‘da kendinden geçmiş döne döne küçücük bir yavrumuzu dövene mahkeme, iyi hal indirimi uygulama sonucu verebildi. Bu kararları televizyonda dinleyince kahroldum. Kanuna baktım; acaba bu kanun ne diyor. Mahkeme, hakim eleştirisi yapmak istemiyorum. Fakat bir hakikati de burada bizim tespit etmemiz lazım. 23 bıçak yiyen bir hanımı bıçaklayan faili, bizim kanunumuz adli kontrolle özgür bırakmaya izin vermez. Fakat ‘Takdir hakkım var’ diye kanunu amacı haricinde değerlendirdiğimizde değişik sonuçlar normal olarak ortaya çıkabilir. Fakat hakimlerin ve savcıların takdir hakları anayasa, kanun ve hukukla bağlıdır. Bu bağlılık haricinde takdir hakkını hiçbirimizin kullanmaya hakkı yoktur” dedi.

‘YENİ DÜZENLEMELERİ HAYATA GEÇİRMEYE KARAR VERDİK’Yeni düzenlemeleri hayata geçireceklerini belirten Bakan Bozdağ, “Yeni düzenleme ile kamuoyunda, halk içinde ‘iyi hal indirimi’ olarak malum takdiri indirim nedenlerini somutlaştırıyor, sınıflandırıyor ve ucu açık indirim sebebi uygulamasına son veriyoruz. Yargılama öncesi, duruşma öncesi ve duruşma sırasındaki davranışların somut pişmanlığı gösteren davranışlar olması kuralını yasaya getirip, koyuyoruz. 2’nci olarak sırf duruşmada hakimi, mahkemeyi, etkilemek maksadıyla meydana getirilen rol kesmelere, oynanan tiyatroya son veriyoruz. ‘Kravat taktı, boyun büktü, el bağladı’ gerekçeleriyle yada mahkemeye sunulan bu rol ve idrak sebebiyle indirim yapılmayacağına dair açık ve net yasa koyuyoruz. 3’üncü olarak ‘Benzer biçimde hususlar’ ibaresi, fıkranın sonunda geçiyor; bu benzer biçimde hususlar ibaresinin içinde de ne var bilen yok. Sınırsız ve sonsuz şey; bunun içine girebilir. O nedenle bu ucu açık indirim nedenlerini de tamamen ortadan kaldırıyoruz. Bundan sonraki süreçlerde iyi hal indirimi, somut pişmanlık gösteren davranışlarla ilgili olacak. Ucu açık nedenlerle olmayacak ve bu indirimi icra eden hakim bunun gerekçesini de açık açık detaylıca karara yazacak” diye konuştu.’BEN HAKİM VE SAVCI OLSAM SOSYAL MEDYA KULLANMAM’Bakan Bozdağ, hakim ve savcılara toplumsal medya ile ilgili olarak uyarıda bulunarak, “Yanlış anlaşılmasın fakat hakim ve savcılarımızın toplumsal medya kullanımlarına fazlaca dikkat etmelerinde büyük yarar vardır. Kendi adıma söylüyorum; hiç kimseye bir şey demem fakat ben hakim ve savcı olsam toplumsal medya kullanmam. Bundan dolayı hepimiz ister başka isim altında kullansın, ister gerçek isim altında kullansın; o toplumsal medya kullanımından sizin yorumlarınızdan, değerlendirmelerinizden, kanaatlerinizden, sizin hakkınızda düşünce sahibi oluyor ve ona gore de size olan itimatı sarsılıyor. Kendine yakın gören olduğu benzer biçimde uzak gören oluyor ve buna izin vermemeliyiz. O nedenle takdir size ilişik fakat bu mevzuda büyük bir hassasiyeti yargı mensuplarımızdan beklediğimi de buradan ifade etmek isterim” ifadelerini kullandı.’STOKÇULUKLA İLGİLİ MADDELERİ YENİDEN DÜZENLEYECEĞİZ’

Bakan Bozdağ, stokçuluk yapanlara yaptırım uygulayacaklarını belirterek, ” Türkiye‘de ve dünyanın dört bir yanında yaşanmış olan hadiseler sebebiyle bazen piyasadaki tutarları etkileme, stokçuluk yaparak daha çok kazanma saikiyle hareket edenler söz mevzusu. Ceza Kanunu’muzun 237’nci maddesi işçi ücretlerinin yada gıda yada mallarının değerlerinin artıp eksilmesi sonucunu doğuracak şekilde ve bu maksatla yalan haber yada havadis yürüyerek yada sahi hileli yollara başvuran kimselere ilişkin cezai yaptırımı öngörüyor. Sadece Ceza Kanunu’nda alınan tedbirlerin bazen yetersiz olduğu görülüyor. Yeni dönemde stokçulukla ilgili maddeleri tekrardan düzenleyeceğiz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.