Son dakika haber Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazete’de

Bolu ve Hatay‘da bazı taşınmazların acil kamulaştırılmasına karar verilirken, Diyarbakır ve Erzurum‘da da bazı alanlar kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı deklare edildi.

Resmi Gazete’de piyasaya çıkan Cumhurbaşkanı kararlarına nazaran, Bolu’nun Gerede ilçesi Demirciler mahallesi sınırları içinde yer edinen ve meydana getirilen emekler sonucunda etken fay hattı ve çevresindeki tampon bölgede kalmış olduğu tespit edilen 41 taşınmazın acil kamulaştırılmasına karar verildi.

Söz mevzusu taşınmazlar 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafınca kamulaştırılacak.

Hatay’ın Antakya ilçesine bağlı Emek ve Aksaray mahalleri sınırları içinde yer edinen 7 hususi mülkün de üzerlerindeki yapılarla beraber, afet riskinin bertarafı, sıhhatli ve güvenli yaşam alanlarının oluşturulabilmesi amacıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafınca acil kamulaştırılması kararlaştırıldı.

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesi Dokuzçeltik mahallesi sınırları içinde yer edinen bazı alanlar ile Erzurum’un Yakutiye ve Palandöken ilçeleri sınırları içinde bulunan bazı alanlar ise kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı deklare edildi.

İlan edilen kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanları içinde yer edinen ve harca esas kıymet üstünden belediyelere devredilen Hazineye ilişik taşınmazlar, kentsel dönüşüm ve gelişim amacına yönelik bayındır planı ve uygulaması yapılmadan satılamayacak.

Kararlarda, söz mevzusu alanların sınır, kroki ve koordinatlarına da yer verildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.