Son dakika haberi: Aksaray’da Tarla Süren Biçerdöverci: ‘Çalışmadığım Zaman Daha Çok Kardayım’

KEMAL ONUR ATALAY

Aksaray‘da biçerdöver sahibi Mehmet Çetin, “Biz dönüm, artı tank hesabı anlaşıyoruz. Millet, ‘yok’ diyor. Onlar ‘yok’ diyince, çektik makinaları bekliyoruz. Şu anda çalışmıyoruz. İstediğimiz tutarları verene kadar sesimizi çıkartmıyoruz. Çalışmadığım vakit daha oldukca kardayım, makinam eskimiyor” dedi.

CHP Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk ve Merkez İlçe Başkanı Talat Karaağaç; tarımsal arazilerde biçerdöver ve tarla sahipleri ile bir araya geldi. Balya icra eden bir yurttaş, “Mazota nazaran durumlardan memnun değiliz. Her şey mazotla, şu anda tozun toprağın içinde yatıyoruz fakat meydana getirecek bir şey yok bayrama gideceğiz gidemiyoruz” diye konuştu.

“DEPOYU DOLDURAMIYORUZ”

Biçerdöver sahibi Mehmet Karaca şunları söylemiş oldu:

“Depoyu dolduramıyoruz. Depo 450 litre mazot alıyor 12- 13 bin lira para yapıyor dolduramıyoruz depoyu, elimize ne geçerse onu alıyoruz 3 bin liralık 5 bin liralık onu da ekin sahiplerinden alıyoruz ne kadar para toplarsak o denli alıyoruz. Azca öce 3 bin 750 liralık kart çektim petrole gidip alacağım petrolden, petrole kart çekiyoruz doğrusu durum bu şekilde, insanın 15 dekar yerini biçtim 1400 lira para verdi onu da zorla aldım çıkmıyor mahsul, soğuk vurmuş, tarla sahibine ne diyeceksin biçer sahibine ne diyeceksin. Bu yıl birazcık fark etti fakat yakıt pahalı tarımla uğraşan dost kendi istediği benzer biçimde satabilse mahsulünü beni de memnun eder fazlasıyla verir kendi alamıyor ki bana versin. Ben ağlıyorum o da ağlıyor 30 lira olmuş mazot 70 bin Euro borcum var çalışmazsam nasıl ödeyeceğim. Devlet tutarları açıklasa da yurttaş mahsul çıkmadı diyerek bizlere azca veriyor. Sözgelişi insanın 15 dekar yerini biçtim dekarına 120 lira dediler adam ‘param yok’ diyor, 1400 lira verdi bende zarar ediyorum kendi de zarar ediyor. Ben burada gezici çalışıyorum geçen yıl 60 liraya biçiyorduk dekarını geçen yıl memnunduk bu yıl 4 katı yüksek doğrusu alamıyorum ki depomu dolduramıyorum. Depo 450 litre mazot alıyor kim doldurabilir benim cebimde 14 bin lira yok ki 2 güne bir ben 14 bin lirayı nereden bulayım durum bu şekilde.”

“İŞİN İÇİNDEN NASIL ÇIKACAĞIMIZI BİLMİYORUZ”

Hasadın başından bu yana ortalama 60 bin lira mazota harcadıklarını söyleyen tarla sahibi Menderes Ekecik ise şu ifadeleri kullandı:

“Ülke için sıkıntılı bir dönemdeyiz işin altından kalkmaya çalışıyoruz her şey pahalı, ben ortalama 60 bin lira kadar bir mazot harcadım bu yıl benim hesaplarıma nazaran 150 bin lirayı bulacak bu da bizi zorluyor, gübre desen oldukca pahalı işin içinden iyi mi çıkacağımızı bilmiyoruz, uğraşıyoruz üretim hayata geçirmeye çalışıyoruz bu şekilde üreteceğiz bizim işimiz bu zorunlu yapmak zorundayız, her şey oldukca pahalı girdi maliyetleri oldukca pahalı. Arpa şu an 6 bin 300’den satılıyor ben borsaya 1 kamyon sattım 6 bin 300 liradan o da nemine ve rutubetine nazaran değişiyor o şekilde satıyoruz zorunlu piyasaya uyacağız. Borcumuz var, alacaklılar bugünü bekliyor, depoda bekletemiyoruz, mazota borcumuz var, gübre aldığımız yere borcumuz var. Ben şu anda çekirdek suluyorum her gün 3 bin liralık mazot harcıyorum. Zorunlu üreteceğiz tarlayı boş bırakamayız. Çekirdeğin para edip etmeyeceğini de bilmiyoruz fakat biz üretmeye devam ediyoruz.

“BU EMEĞİN KARŞILIĞINI ALMAK ZORUNDAYIZ”

Bizlere de kalıyor işin gerçeği zarar etmiyoruz fakat kar da etmiyoruz. Bu işi yapıyorsak bu emeğin karşılığını almak zorundayız meydana getirecek bir şey yok. Üretiyoruz fakat tüccara, aracıya, tefeciye… Onlar kazanıyor biz bunu bekletsek bir ihtimal 11-12 liradan satacağız fakat bekletemiyoruz borcumuz var. Yakıt uygun olsa hiçbir problem yok. Yakıt pahalı, gübre desen pahalı. Her şey yakıta bağlı. Ben geçen yıl bu makinaya bıçak 2 bin liraya alıyordum. Şimdi tanesi 10 bin lira. Tanesi 2 bin 600 liraydı şu an 12 bin 600 lira. 5 katı. Bir hava filtresi 600 lira geçen yıl 150 liraydı. Her şey pahalanınca adam krizi fırsat bildi o zam yapmış oldu bu zam yapmış oldu olan bizlere oldu.”

“İŞİN İÇİNDEN ÇIKILACAK GİBİ DEĞİL”

Kendine ilişkin TIR’ı ile taşımacılık icra eden TIR şoförü Mustafa Koçak şunları söylemiş oldu:

“Geçen yıl buradan 800 liraya gidiyorduk bu yıl bin 600 liraya gidiyoruz, 5 -6 katı mazot artmış. Bir depo mazot 16- 17 bin lira olmuş, 600 litre alıyor 1 depo. Iyi mi alacaksın, iyi mi gideceksin, iyi mi geleceksin? Lastik aldım 8 bin liraya tanesini. TIR’ımda 12 tane lastik var 1 senede bir değiştiriyorsun. O denli da kullanamıyoruz taş keser, asfalt yer, gümletirsin. İşin içinden çıkılacak benzer biçimde değil. 3 haftadır yatıyorum. Günde 1 -2 kere biçerle gidiyoruz onun haricinde yatıyoruz. Mazot 27 liraya düşse ne olur durağan(durgun) bir yerinde dursa mühim değil. Bir seviye yapıldığı vakit o düzenle devam etse hepimiz işini bilir. Mazot bir aşağı iniyor bir yukarı çıkıyor hiçbir şey anlayamıyorsun, şimdi asgari tutara gene zam yapılmış oldu 5 bin 500 lira oldu şimdi gene mazota bindirecek, öbürüne bindirecek, benzine bindirecek akşama gene benzine zam var diyorlar.”

“ÇÖZÜM ZAM DEĞİL”

Vatandaşların sorunları ile ilgili çözümün zam olmadığını söyleyen CHP Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk, “Bu işin çözümü pahalılığın durdurulması. Onu yapmadığın sürece asgari tutara yüzde 100 zam yap, memura yüzde 200 zam ver. Geçen yıl asgari tutara yüzde 50 zam verdi, fena bir zam değil. Fakat biz dedik ki bu mantıkla giderseniz, 1 aya kalmadan bu insanın cebindeki para eriyecek, doğal olarak eridi. Cumhuriyet tarihinde ilk kere 6. ayın sonunda ek bütçe yapmak zorunda kaldılar. Hükümetin ‘ben bu parayla bu ülkeyi yönetirim’ söylediği bütçe 6 ay sonrasında tükendi. Şimdi zam yapmış oldu, çözüm gene bu değil” ifadelerini kullandı.

“BAYRAMDA EVE GİDEMEYECEĞİZ”

İsmini vermek istemeyen Aksaray’a hububat biçmek için gelen biçerdöver sahibi ise bayramda evlerine gidemeyeceklerini söyleyerek, “İş olmayınca ne yapsak bayrama gidemiyoruz. Otomobil 1500 lira yakıyor, geçen yıl 150 lira ile gidip geliyorduk şimdi 1500 lira yakıyor ne yapacağız, gidemeyeceğiz. Çocuklar bayramda babasız duracak, 5 şahıs birleşeceğiz 300 lira vereceğiz şahıs başı gidebilirsek” dedi.

CHP İl Başkanı Ali Abbas Ertürk bayrama gidemeyeceklerini söyleyen vatandaşa dikkat çekerek, “Görüyorsunuz işte 2022 senesinde bir Türkiye fotoğrafı. İnsanlar 10 gündür burada çalışıyor. Banyo yapamadan, dinlenemeden, tozun toprağın içinde çalışıyor fakat aldıkları alın teri ve emeği ortada. El elde baş başta, azca ilkin abimiz söylemiş oldu. Yürek parçalıyor, ‘bayrama gidemeyeceğiz, çocuklarımız kim bilir bayramı bizsiz geçirecekler’. Bu ülkenin 2022 fotoğrafı bu işte. İnsanlar buradan Adana‘ya bayramda çocuklarını görmeye gitmemeyi düşünüyor. Gidemiyorlar doğrusu Aksaray’dan Adana’ya 258 kilometre yolu gidip çocuklarını göremeyecekler. Ülkemize çağ atlatmak için yola çıkanların getirdikleri görünüm burada” dedi.

“ÇALIŞMADIĞIM ZAMAN DAHA ÇOK KARDAYIM”

Biçerdöver sahibi Mehmet Çetin ise konuşmasında şunları söylemiş oldu:

“Mazot oldukca pahalı, saman ucuz durum bu şekilde para kalmıyor artık para yetişmiyor millete de hak veriyoruz biz 1000 lira diyoruz yurttaş 700 lira diyor, bizim de işimize gelmiyor sağ olsunlar batırdılar doğrusu, bu yıl hiçbir şey yok. Artık cepten gidecek her bir biçerin 30 bin 40 bin Euro ödemesi var o parayı çıkartabilirsek artık ne mutlu bizlere. Para artırmayı geçtik biz cebimizdeki paradan çıkarıp vereceğiz bu yıl işler zor, tutarları artırdık fakat mazottan fena darbe yiyoruz, geçen yıl 500 liraydı şimdi 1000 lira diyoruz millet yok çekiyor. Mazot 4 katı arttı örneğin geçen yıl aldığın bir parça 5 liraydı şimdi 25 lira oldu, burada 15 tane adam var bunun 10 tanesi sigara içiyor her insana günlük şahıs başı 60 lira sigara parası ödeniyor. Biz dönüm artı tank hesabı anlaşıyoruz millet yok diyor onlar yok diyince çektik makinaları bekliyoruz şu anda çalışmıyoruz. Bizim istediğimiz tutarları verene kadar sesimizi çıkartmıyoruz illaki harcamalarımız oluyor yeme içme, sigara parası, mazot yakmadığım vakit harcamaya girmiyorum, çalıştığım vakit daha fena cepten gidiyor asla gerek yok doğrusu çalışmadığım vakit daha oldukca kardayım makinam eskimiyor.

“AK PARTİ ARTIK GİTSİN”

Bayramda evime illaki gideceğim harcamalara meydana getirecek bir şey yok. Bayramda da çalışacak halim yok ben bayramda eşimle, çocuklarımla geçirmedikten sonrasında çalışmanın, para kazanmanın hiçbir önemi yok. Bayramımı yaparım, kurbanımı keserim, dağıtırım gider evimde otururum. Sonumuz asla iyi değil AK Parti bu şekilde olduğu sürece biz bu şekilde sürünmeye devam edeceğiz. Yeter artık, buradan gittikten sonrasında asgari ücretle bir yerde çalışmaya başlayınca evim kira değil fakat aldığımız para elektrik, su, yeme içme, gezme parası ay sonunda cebimde hiçbir para kalmıyor. İnşallah gidecek bu seçimde, bu seçimde kurtuluruz inşallah doğrusu milleti yedi tamamladı fakat bizim milletimiz 3 kuruş parayı görmüş olduğu vakit geri dönüyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.