Sultanhanı Kervansarayı’nın ziyaretçi sayısı artırılacak

Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafınca İpek Yolu üstünde, hem konaklama hem de tecim yolunun güvenliğini sağlamak amacıyla 1229’da yaptırılan Sultanhanı Kervansarayı, hazırlanan projelerle daha oldukça turist çekecek.

UNESCO tarafınca 2014’te Dünya Mirası Geçici Sıralaması’ne alınan Sultanhanı Kervansarayı, Konya- Kayseri kara yolunda Aksaray‘a 45 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Konya’daki Alaaddin Camisi’nin de mimarı Şamlı Muhammed Bin Havlan’ın inşa etmiş olduğu kervansaray, kesme taş malzemeyle örülen duvarları kulelerle desteklenmiş, revaklı avlulu yazlık kısmıyla kapalı holden oluşan iki bölümlü bir plana haiz.

Han içindeki yapı özellikleriyle Sivas‘taki Gök Medrese’ye benzetilen kervansarayda hamam, mescit, yolculara hususi odalar, salonlar ve ambarlar içeriyor.

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret etmiş olduğu Sultanhanı Kervansarayı’na, ziyaretçi sayısını çoğaltmak için çeşitli projeler hazırlanıyor.

“Daha oldukça ziyaretçi çekebilmek için çalışmalarımız var”

Sultanhanı Belediye Başkanı Fahri Solak, AA muhabirine, dünyayı etkisine alan salgının kervansaraydaki ziyaretçi sayısını da etkilediğini söylemiş oldu.

Salgın öncesinde kervansarayı yılda ortalama 500 bin turistin ziyaret ettiğini aktaran Solak, şu şekilde konuştu:

Kapadokya bölgesine geçen turistlerimiz ne olursa olsun kervansarayımızı ziyaret ediyor. Salgının etkilerinin azaldığı bu zamanda inşallah kervansarayımıza daha oldukça ziyaretçi bekliyoruz. Restorasyon çalışmasının peşinden kervansarayımız görülmeye kıymet bir yer oldu. Daha oldukça ziyaretçi çekebilmek için çalışmalarımız var. Bu kapsamda Selçuklu halılarının ufak hallerini yaparak burada sergileyeceğiz.”

Uzak Doğu turizmine odaklı emek verme yürütülüyor

Solak, Aksaray’da gezgin sayısını çoğaltmak istediklerini, bu kapsamda Uzak Doğu turizmine odaklı emekler yürüttüklerini bildirdi.

Kervansarayda Kore Kültür Günü düzenlediklerini hatırlatan Solak, “Fazlaca güzel bir etkinlik yaptık. Koreli misafirlerimiz oldukça beğendi. Gezgin sayımızı çeşitlendirmek adına projeler yapıyoruz. Bu kapsamda kervansarayımızın içinde Türk ve Kore bayraklarını kök boya ve el ipiyle dokumaya başlayacağız. Kervansarayımızı ziyaret eden her Koreli gezgin, bu bayraklara birer ilmek atacak. İnşallah yıl sonuna kadar 100 bin Koreli turisti kervansarayımızda ağırlamayı düşünüyoruz.” diye konuştu.

“Mimari yapısına bayıldım”

Rumen gezgin Octavia Ungureanu ise ilk kez geldiği kervansarayı oldukça beğendiğini belirterek, “Fazlaca görkemli bir yer. Mistik havası beni oldukça etkiledi. Mimari yapısına bayıldım. O dönemde insanların buraya gelmiş olarak konakladıklarını öğrendim. Hatta hem kendilerinin hem de mallarının sigortalandığını duydum. Bunlar beni oldukça etkiledi. Sultanhanı Kervansarayı görülmeye kıymet bir yer.” ifadelerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.