Suriye kaynaklı toz bulutu Türkiye’de

Suriye kaynaklı toz bulutu Türkiye‘de

Aksaray‘da Suriye kaynaklı toz bulutunun arkasından balçık yağışı umut ediliyor

AKSARAY – Suriye’nin Sahra Çölü üstünden güçlü rüzgarla Türkiye’ye kadar gelen toz bulutu gece yarısı Aksaray’ı toza bürüdü. Meteoroloji yetkilileri vatandaşları sıhhat yönünde uyarırken, toz bulutunun arkasından balçık yağışlarının beklediği bildirildi.

Suriye’nin Sahra Çölü üstünden güçlü rüzgarla beraber Türkiye’ye giriş meydana getiren toz fırtınası Aksaray’a kadar ulaştı. Gece yarısı şehir toza bürünürken, vatandaşların evde olduğu sırada yaşanmış olan toz taşınması bilhassa araçların üstünde kendini gösterdi. Sabah saatlerinde evlerinden çıkan vasıta sürücüleri vasıta üstünde oluşan toz kaplanmasıyla adeta şaşkına döndü. Araçların üstü tamamen tozla kaplanırken, oto yıkamacılarda da araçlarını yıkatmak isteyen sürücüler uzun kuyruklar oluşturdu.

“Toz taşınması sıhhat ve hava standardını düşürüyor”

Konuşla ilgili bilgiler veren Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Fatih Budak, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Çevre Şehircilik İklim Değişikliği Bakanlığı dün de vatandaşlarımızı uyarıyı paylaşmıştık. Suriye kaynaklı toz durumu söz mevzusu. Dün itibari ile başladı bugün de birçok ilde olduğu şeklinde Aksaray’da da tesirini gösterdi. Akşam saatlerinde rüzgarın şimal yönlü esmesiyle beraber toz taşınmasında tesirini kaybetmesini bekliyoruz. Toz taşınmasında sıhhat kalitesi ve hava kalitesinin de düşmesiyle birlikte negatif sıhhat hadiselerine yol açmakta. Buradan da yurttaşlarımıza dikkatli ve önlemli olmaları mevzusunda uyarıyoruz. Çöl tozları malumunuz Suriye Sahra Çölü üstünden her hangi bir yükselti olmadığından dolayı güçlü cenup yönlü rüzgarların yurdumuza kadar bilhassa Güneydoğu Anadolu bölgesi Doğu Anadolu bölgesinin cenup doğusu, İç Anadolu‘nun doğusunda tesirini göstermekte. Bununla birlikte yağış hadisesi de gerçekleştiğinde yağışın olduğu yerlerde biz bunu balçık yağışı olarak görüyoruz” dedi.

Vasıta sürücüleri ise, sabah kalktıklarında araçlarını toz içinde bulduklarını belirterek şaşkınlıklarını söyledi. Toz taşınmasının bugün son bulacağı ve arkasından balçık yağışının beklendiği öğrenildi.

Suriye kaynaklı toz bulutu Türkiye'de

Suriye kaynaklı toz bulutu Türkiye'de

Suriye kaynaklı toz bulutu Türkiye'de

Suriye kaynaklı toz bulutu Türkiye'de

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.