Tarımın başkenti Konya, şimdi de gastronominin başkenti olacak

Tarımın başkenti Konya, şimdi de gastronominin başkenti olacak

KONYA – Hazreti Mevlana’nın şehri ve tarımın başkenti Konya, şimdi gastronominin başkenti olmak için kolları sıvadı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’nın 10 bin senelik yiyecek kültürünün tanıtımı için bu yıl ikincisini gerçekleştirdikleri GastroFest’in yoğun ilgi gördüğünü söylemiş oldu. Başkan Altay, “Konya, tarımın başkenti olduğu şeklinde bundan sonrasında inşallah gastronominin de başkenti olacak. Bir payitaht kent olarak bu mevzuda üstümüze düşen sorumluluğu en iyi şekilde yapmak için çaba sarf ediyoruz. Herkesi GastroFest için Konya’ya çağrı ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Konya’nın yiyecek kültürünün tanıtımına katkı sağlamak için bu yıl ikincisini düzenlemiş olduğu Konya GastroFest, Kalehan Ecdat Bahçesi’nde her gün on binlerce lezzet tutkununu ağırlıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’nın Çatalhöyük’ten itibaren oldukca sayıda medeniyete ev sahipliği meydana getiren, üreten bir kent bulunduğunu belirterek, bu yönünü gelen misafirlere aktarmak istediklerini açıkladı. Başkan Altay, “Hepinizin bilmiş olduğu şeklinde aslına bakarsak bir şey nerede üretiliyorsa orada yenir. Dolayısıyla Konya, bu ürettiklerini en güzel şekilde sofraya sunmak için oldukca yoğun bir çaba sarf etmiş ve 10 bin senedir oluşturduğu kültürü şu an itibariyle ikimiz de gastronomi festivaline gelen ziyaretçilerimize sunmaya çaba ediyoruz. Oldukca yoğun bir katılım var. Bilhassa kent dışından oldukca yoğun bir katılım var. Bu vesileyle bilhassa bölge coğrafyamızdan; Ankara’dan, Eskişehir’den, Aksaray, Karaman, Niğde’den misafirleri beklediğimizi bilhassa ifade etmek isterim” dedi.

“Bu festival Ateşbaz-ı Veli Hazretlerine ithafen düzenleniyor”

Düzenlenen festivalde aslolan temanın Ateşbaz-ı Veli Hazretleri olduğuna vurgu meydana getiren Başkan Altay, “Konya denilince akla ilk gelen Hazreti Mevlana’dır. Hazreti Mevlana’nın aşçısı da Ateşbaz-ı Veli Hazretleri… Aslına bakarsak gastronomi festivalimizi Ateşbaz-ı Veli Hazretleri’ne ithafen düzenliyoruz. Bizlere daima bu mevzuda destek olan Emine Erdoğan hanımefendinin ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımızın katılımıyla Ateşbaz-ı Veli Hazretleri Türbesi’nden getirilen tuzu Toyga Çorbası’na katarak başlangıcı gerçekleştirdik. Emine Erdoğan hanımefendiye ve bakanımıza katılımları için hemşehrilerim adına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Konya gastronomisi yalnız etliekmekle sınırı olan değil”

Konya’nın kadim bir yiyecek kültürüne haiz bulunduğunu fakat daha oldukca etliekmekle tanındığını dile getiren Başkan Altay, “Konya denilince en mühim yiyecek etliekmek. Hepimizin de en oldukca sevilmiş olduğu Fakat Konya’yı yalnız etliekmekle sınırlamak büyük bir haksızlık olur. Konya’nın coğrafi işaretli ürün müracaat sayısı 100. Şu ana kadar 60 coğrafi ürünün işaretini almış olduk. Dolayısıyla gastronomi festivaline geldiğinizde etliekmeğin haricinde; su böreğimizi, fırın kebabımızı, yağ somunumuzu, küflü peynirden meydana getirilen yiyecekleri, börekleri görebileceğiniz şeklinde sac arası başta olmak suretiyle; höşmerim helvası şeklinde tatlılarımızı ve içeceklerimizi de görebileceğiniz bir festival hazırladık” diye konuştu.

Gastrofest yalnız bedenleri değil gönülleri de doyuracak

Bu yıl ikincisi düzenlenen GastroFest’te yiyecek haricinde çeşitli toplumsal etkinliklerin de hazırlandığına işaret eden Başkan Altay açıklamasında, “Bir tek bedenleri doyurmak yetmiyor. Bunun için birazcık da gönülleri doyuracak işler de yapıyoruz. Bilhassa çocuklar için mühim etkinlik alanları oluşturduk. Gelen ziyaretçilerimizi, çocuklarımızı keyifli bir bölüm bekliyor. Pazar akşamına kadar Konya’da gastronomi adına her şey var” ifadelerini kullandı.

“Konya 365 gün ziyaret edilebilecek bir kent”

Başkan Altay, gelişen ve büyüyen Konya’nın gastronomi alanında mühim bir yer edindiğine dikkat çekerek şunları kaydetti: “Konya, tarımın başkenti olduğu şeklinde bundan sonrasında da inşallah gastronominin bir başkenti olacak. Bir payitaht kent olarak bu mevzuda da üstümüze düşen sorumluluğu en iyi şekilde anlatmak için çaba sarf ediyoruz. Herkesi Konya’ya çağrı ediyorum. GastroFest’e gelemedik diye üzülmeyin. Konya 365 gün ziyaret edilebilecek bir kent.”

Kaynak: İHA

Son Dakika Kültür Sanat Tarımın başkenti Konya, şimdi de gastronominin başkenti olacak – Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafınca hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafınca hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafınca hazırlanan tüm haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu yüzden haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.