Taş fırından çıkan lezzet: Gelveri çöreği

Aksaray‘ın eski adı “Gelveri” olan Güzelyurt ilçesinde taş fırında meşe odununda pişirilen Gelveri çöreği, uzun süre bayatlamaması dolayısıyla talep görüyor.

Aksaray’ın yanı sıra Ankara, Konya, Kayseri, Nevşehir ve Niğde benzer biçimde birçok ilde de tüketilen çörek, Almanya, İngiltere ve Fransa başta olmak suretiyle Avrupa vatanlarında yaşayan Aksaraylılara da kargoyla gönderiliyor.

Güzelyurt Kaymakamı Nurullah Cemil Erciyas, AA muhabirine, çöreğin ilçede senelerdir tüketildiğini söylemiş oldu.

Vatandaşların mahalle aralarında bulunan taş fırınlarda imece usulüyle ekmeklerini yaptığını özetleyen Erciyas, çöreğin ek olarak ekmek fırınlarında da üretildiğini dile getirdi.

Kaymakamlık olarak Gelveri çöreğini coğrafi işaret belgesiyle tescillenmesi için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvurduklarını anımsatan Erciyas, “Çöreğimiz, aralıkta coğrafi bültende gösterildi, Gelveri çöreği tescillendi. Tazeliğini derhal yitirmeyen ekmeğimizi yurttaşlarımız buzdolabında saklayıp günlük tüketilebiliyor.” diye konuştu.

Ekmek tazeliğini uzun süre koruyor

Ekmek üretimi meydana getiren işletmenin sahibi Yaşar Tetik, ortalama altı senedir yaptıkları Gelveri çöreğinden ekmeklerini kazandığını söylemiş oldu.

Ekmeğin ilçeye özgü bulunduğunu özetleyen Tetik, “Eskiden mahalle fırınlarında 5-6 aile toplanır imece usulüyle yapardık. 2015’te lokanta ve ekmek işine girdik. Lokantamız 8 ay çalıştı, sonrasında yalnız fırın olarak devam ettik.” dedi.

Tetik, çöreği yapmak için her gün saat 04.00’te kalktığını, hamur harcı yoğurduğunu belirterek, şu şekilde konuştu:

“Ekmeğin içinde un, tuz, su ve ekşi maya var. Hamur harcı yoğurduktan sonrasında 1,5 saat kadar dinleniyor. Peşinden ekmeğin bezelerini alıyor, 1,5 saat kadar dinlendiriyoruz. Fırını yakıyor 350 aşama ısıya erişince ekmeğimizi pişirmeye başlıyoruz. Taş fırınımızı hususi yaptırdık. Ekmeğimizi meşe odunuyla pişiriyoruz. Talep fazlaca, siparişlere yetişmeye çalışıyoruz. Günde 1500 ekmek çıkarıyoruz. Ekmeğimiz ekşi mayalı olduğundan uzun süre tazeliğini koruyor. Buzdolabına atıldığında 2-3 ay, dışarıda bırakıldığında bayatlamadan yedi gün kadar taze durabilme özelliğine haiz. Yurt içi ve dışından yoğun talep alıyoruz.”

Müşterilerden Sancar Yeldan ise günlük olarak Gelveri çöreğini tükettiklerini, ekmeği fazlaca beğendiklerini kaydetti.

Ekmekte katkı maddesi olmadığı için sevmiş olarak tükettiklerini özetleyen Yeldan, “Bir kere yediğinizde alışkanlık yapıyor. Ekmeği dipfrizde 3 ay bekletiyor, sonrasında çıkartıp ısıtarak taze pişmiş benzer biçimde yiyebiliyoruz. Her insana tavsiye ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Taş fırından çıkan lezzet: Gelveri çöreği

Taş fırından çıkan lezzet: Gelveri çöreği

Taş fırından çıkan lezzet: Gelveri çöreği

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.