TBMM Genel Kurulu toplandı – Son Dakika

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Haydar Akar başkanlığında toplandı.

Genel Kurulda, AK Parti Kayseri Milletvekili Hülya Nergis “Kayseri’ye meydana getirilen yatırımlar ve Kayseri Turizmi”, İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel “Aksaray’ın tekrardan il olmasının yıl dönümü” ve CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu “Bisikletli ölümleri” ile ilgili gündem dışı konuşma yapmış oldu.

Ondan sonra grup başkanvekilleri gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundular.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, uygulanan yanlış dış siyaset sonucu Türkiye‘nin dünyanın sığınmacı kampı haline geldiğini, kitlesel göç dalgasının AK Parti’nin bilgili politik tercihlerinin organik bir sonucu bulunduğunu öne sürdü.

Dervişoğlu, çiftçilerin de artan girdi maliyetlerini bile karşılayamaz hale geldiğini söylemiş oldu.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Yunanistan‘ın geçmişten bugüne adaların gayriaskeri statüsünü ihlal ettiğini ve internasyonal hukuku çiğnediğini belirtti.

Akçay, “Yunanistan, mütecaviz tutumundan vazgeçmeli, Türkiye’nin internasyonal hukuktan meydana gelen meşru haklarını kabullenmelidir.” dedi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, kamu çalışanlarına, emeklilere, enflasyon farkından ayrı minimum yüzde 30 ek zam yapılması, asgari ücret artışının da yılbaşına bırakılmaması icap ettiğini beyan etti.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Erdal İnönü‘nün eşi Luk İnönü’nün havaalanında VIP salonuna alınmadığını ve kendisine “eşi vefat etmiş olduğu için isminin listeden silindiğinin” söylendiğini aktararak, “Luk İnönü’ye bu ayıbı yapmayın. Mesut Yılmaz‘ın, Turgut Özal‘ın eşlerine bu ayıp sakın yapılmasın.” diye konuştu.

Hususi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘nun dün jandarma teşkilatının kurum yıl dönümü toplantısında “siyasal konuşma” yaptığını belirterek, eleştirilerde bulunmuş oldu.

AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, grup başkanvekili seçildikten sonrasında Genel Kurulda ilk kez vazife yapmış oldu.

Tunç, Karadeniz‘deki toplam 540 milyar metreküp organik gaz rezervinin, 2023’ün ilk çeyreğinde sisteme verilmesiyle konutların tamamının 30 senelik ihtiyacını ödeyeceğini beyan etti.

Tunç, yeni sondaj gemisi Abdülhamit Han’ın ülkeye ve millete hayırlı olmasını diledi.

Tunç, Hususi’in, Luk İnönü’nün VIP’e alınmamasıyla ilgili sözlerine ilişkin, “Bu şekilde bir duruma muhatap olmalarına doğal ki üzülürüz. Eğer bu şekilde bir durum var ise bunu araştırırız. Bu mevzuda bir eksiklik var ise giderilmesi için gereğini yaparız.” ifadelerini kullandı.

AK Parti, İYİ Parti, CHP ve MHP Grup başkanvekilleri, Azerbaycan‘ın ulusal kurtuluş gününü de kutladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.