TEKNOFEST kapsamında düzenlenen Teknoloji Yarışmaları’na başvurular devam ediyor

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen Teknoloji Yarışmaları’na başvurular sürüyor.

TEKNOFEST açıklamasına nazaran, müracaat zamanı 7 Mart’ta sona erecek olan ve TÜRKSAT yürütücülüğünde düzenlenen Model Uydu Yarışması öğrencilere, uydu ve uzay projesinin tasarımından göreve başlamasına kadar geçen heyecanlı bir süreci deneyimleme fırsatı sunuyor.

Yarışma kapsamında öğrencilerin tasarladıkları model uydu gezegen atmosferinde iniş meydana getiren, sensörlerinden veri toplayan, toplanan verileri bir ara yüz ortamına aktaran, görüntü kaydı meydana getiren ve anlık veri alışverişi yapabilen yararlı yükü temsil ediyor. Adaylardan, telemetri ve kontakt gereksinimleri karşılanarak otonom yapının sağlandığı disiplinler arası çalışan bir sistemi geliştirerek gerçek sistemlerin çeşitli yanlarını yansıtacak şekilde model uydu tasarlamaları isteniyor.

Mühendislik alanında lisans ve yüksek lisans eğitimi alan öğrencilere kuramsal bilgiyi pratiğe dönüştürme fırsatı ve disiplinler arası emek verme becerisi edindirmeyi amaçlayan yarışmada dereceye giren takımları toplamda 90 bin liralık ödül bekliyor.

Uzay teknolojilerinin ulusal olarak üretilmesine katkı elde eden ve iştirakçilerin uydunun tüm süreçlerini öğrendikleri yarışma, hem de öğrencilere öteki üniversite takımlarıyla deneyim paylaşımı, sektörde etkinlik gösteren kurumlar, firmalar, uzmanlar ve mühendisler ile kontakt imkanı sunarken dünyanın geleceğini şekillendirecek uzay teknolojileri alanında insan deposu yetiştirilmesini hedefliyor.

Uzun ve detaylı bir hazırlık sürecinden sonrasında katılımcılar model uydularını TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları kapsamında 22-24 Ağustos tarihlerinde Aksaray‘da düzenlenecek yarışmada uçuracaklar.

Dereceye giren takımlar ödüllerini 30 Ağustos-4 Eylül tarihlerinde Samsun Çarşamba Havalimanı‘nda düzenlenecek TEKNOFEST’te alacaklar. Ulusal Teknoloji Hamlesi hedefleri doğrultusunda fikri olan, projesi olan ve üreten gençler bu yıl gene coşku ve heyecanın merkezi TEKNOFEST’te bir araya gelecekler.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.