Terzi yüksüğünü yarım asırdır ilk günkü heyecanla takıyor

Aksaray‘da yarım asırdır terzilik icra eden 65 yaşındaki Bestami Sevindi, 15 metrekarelik dükkanında senelerdir ekmeğini kazanıyor.

Babasının isteği üstüne ilkokulu bitirdikten sonrasında terzi atölyesine çırak olarak başlamış olan Sevindi, 50 yıl ilkin parmağına taktığı terzi yüksüğüyle mesleğini ilk günkü şeklinde özveriyle yapıyor.

Sabah namazından sonrasında gittiği dükkanında müşterilerinin taleplerini en iyi şekilde karşılamaya çalışan Sevindi, ilk günkü heyecanla giyim dikmeye devam ediyor.

Bestami Sevindi, AA muhabirine, mesleğini devamlı sevmiş olarak yaptığını söylemiş oldu.

Çıraklığından bu yana elinden iğne ipliği asla düşürmediğini vurgulayan Sevindi, “İlk iş olarak elimizi yüksükle bağladılar ve yedi gün asla çıkarmadım. Arkasından mesleğe elimizin alışması için iğne çektik, ilik ördük, düğme diktik ve pantolon derken mesleğimizi öğrendik. Hemen sonra askere gidip geldim ve 1983’te hala kullandığım bu atölyemi kurdum. O günden bu yana müşterilerime hizmet ediyorum.” diye konuştu.

“Eskiden haftada 7-8 ekip elbise dikiyordum”

Sevindi, 4 çocuğunu terzilikten kazanılmış olduğu parayla büyüttüğünü, sağlığı el verdiği sürece mesleğine devam edeceğini dile getirdi.

Terzilikte yelpazenin geniş bulunduğunu, değişik şeyler deneyebilmenin mümkün hale geldiğini özetleyen Sevindi, şu şekilde konuştu:

“Müşterilerimiz ne isterse ona gore giysiler dikiyorum. Ekip elbise, ceket, pantolon ve yelek şeklinde. Tanrı’a şükür rızkımızı kazanıyoruz. Eskiye gore işlerimiz doğal ki birazcık azaldı. Hazır giyim bizim sektörü fazlaca etkiledi. Eskiden haftada 7-8 ekip elbise dikiyordum. Şimdilerde ise 1 bilemedin 2 dikiyoruz. Takımlarımızın fiyatı kumaşına gore değişiyor fakat en düşük 1200 liradan başlıyor.”

Sevindi, terziliğin güzel bir meslek bulunduğunu, çıraklığı döneminde mesleğin fazlaca kıymetli bulunduğunu söylemiş oldu.

Valilere, milletvekillerine, belediye başkanlarına, hakimlere ve savcılara ekip elbise diktiğini vurgulayan Sevindi, “Artık elbise diktirmeye dükkanımıza 50 yaşını geçen insanoğlu geliyor. Gençlerin de bir tek tamiratlarını yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Terzi yüksüğünü yarım asırdır ilk günkü heyecanla takıyor

Terzi yüksüğünü yarım asırdır ilk günkü heyecanla takıyor

Terzi yüksüğünü yarım asırdır ilk günkü heyecanla takıyor

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.