TransAnatolia Rally Raid yarışları 20 Ağustos’ta Hatay’dan başlayacak

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu ile Türkiye Gezim Tanıtım ve Geliştirme Ajansının desteğiyle bu yıl 12’ncisi düzenlenecek TransAnatolia Rally Raid yarışları, 20 Ağustos’ta Hatay‘dan başlatıp 27 Ağustos’ta Eskişehir‘de sona erecek.

Ortalama 2 bin 500 kilometrelik rotada ve 7 gün sürecek organizasyona oldukça sayıda ülkeden ortalama 100 yarışmacı katılacak.

TransAnatolia Rally Raid Yarışma Direktörü Burak Büyükpınar, Antakya EXPO Alanı’nda düzenlenen basın toplantısında, organizasyonun 12’ncisini Hatay’da gerçekleştirmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Yarışmayı her yıl değişik rotalarda halletmeye çalıştıklarını belirten Büyükpınar, organizasyonun bununla birlikte bir gezim aktivitesi bulunduğunu söylemiş oldu.

Türkiye’nin tanıtımının kendileri için oldukça mühim bulunduğunu aktaran Büyükpınar, yarışamaya Kültür ve Gezim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sıhhat Bakanlığının aralarında bulunmuş olduğu birçok kurum ile kuruluşun destek verdiğini deklare etti.

Büyükpınar, yarışmaya motosiklet, ATV, kamyon, otomobil şeklinde arazi kabiliyeti olan tüm araçların katılabildiğini altını çizdi.

16 il ve 2 bin 500 kilometre yol geçilecek

TransAnatolia Sportif Direktörü Orhan Çelen, 2010’da TransAnatolia için yola çıktıklarında hedeflerinin Türkiye’nin doğasını, kültürünü, tarihini tanıtmak bulunduğunu açıkladı.

Bu etkinliğin uzun soluklu bulunduğunu aktaran Çelen, yarışmacıların Hatay, Osmaniye, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana, Kayseri, Sivas, Yozgat, Nevşehir, Niğde, Mersin, Karaman, Aksaray, Konya, Ankara ve Eskişehir şehirlerini kapsayan 2 bin 500 kilometrelik rotayı takip edeceğini söyledi.

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkan Yardımcısı Nisa Ersoy da TransAnatolia’nın özellikleri olan bir yarış bulunduğunu belirtti.

Organizasyona bir tek sportif olarak bakmamak icap ettiğini özetleyen Ersoy, TransAnatolia’nın ülkenin turizmine ve tanıtımına hizmet eden bir organizasyon olduğuna dikkati çekti.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, organizasyonun Hatay’da düzenlenecek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirirken, İl Kültür ve Gezim Müdürü Hüsnü Işıkgör de kentin tanıtımına yönelik yapılacak tüm çalışmalara destek vereceklerini belirtip, yarışmacılara başarı diledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.