Türk Mutfağı Haftası’nda yöresel yemekleri yarıştırdılar

Türk Mutfağı Haftası’nda bölgesel yiyecekleri yarıştırdılar

AKSARAY – Aksaray‘da yurt genelinde olduğu benzer biçimde Türk Mutfağı Haftası kutlanırken, ilçelerden ve köylerden gelen hanımefendiler hünerlerini 5.Aksaray Bölgesel Yiyecek Yarışmasında sergiledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın eşi Emine Erdoğan tarafınca 5 yıl ilkin Türk mutfağının Dünya ve Avrupa’ya tanıtılması amacıyla başlatılan Türk Mutfağı Haftası 21-27 Mayıs tarihleri içinde yurt genelinde kutlanırken, Aksaray’da çeşitli etkinlikler düzenleniyor. İl Kültür Gezim Müdürlüğü tarafınca her yıl Türk Mutfağı Haftasına hususi etkinlikler çerçevesinde Aksaray’ın bölgesel lezzetleri hem 81 ile hem de yurt dışına tanıtılıyor. İl Kültür ve Gezim Müdürlüğü kentin lezzetlerini tanıtmak için 5 senedir tertipli olarak Aksaray Bölgesel Yiyecek Yarışmasını sürdürürken, bu yıl 37 hanım 32 değişik yemekle hünerlerini konuşturdu. Aksaray Kültür Evi bahçesinde 5 jüri üyesine yiyeceklerini tattıran hanımefendiler fazla puan almak ve dereceye girmek için yarıştı. 32 değişik lezzet görünüm, yerelde kullanılan malzemelerin incelenmesi, lezzet ve sunum ile 100 puan üstünden değerlendirildi. Yarışmanın sonunda meydana getirilen tüm yemekler kurum ve kuruluşlardan gelen temsilcilere ikram edildi.

Yiyecek yarışmasının Aksaray’ın kültürel tanıtımında hisse sahibi bulunduğunu belirten İl Kültür ve Gezim Müdürü Mustafa Doğan, “Cumhurbaşkanlığı Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde Kültür Gezim Bakanlığımızın himayelerinde 81 ilimizde ve dış temsilciliklerde 21-27 Mayıs tarihleri Türk Mutfağı Haftası olarak kutlanıyor. Bu çerçevede şu anda bu hafta içinde tüm illerimizde, dış temsilciliklerimizde Türk Mutfağını gösterebilmek tanıtabilmek adına oldukca güzel etkinlikler yapılıyor. Burada da valiliğimiz koordinasyonunda Aksaray bölgesel yiyeceklerini, yiyecek kültürümüzü tanıtmak adına bir takım programlar yapıyoruz. Bugün burada, aslına bakarsanız geleneksel olarak yaptığımız ve bu yıl beşincisini düzenlediğimiz 5.Aksaray Bölgesel Yiyecek Yarışmasını yapıyoruz. Bugün itibariyle 37 tane ilçelerimizde, köylerimizden, kasabalarımızdan ve merkezden katılan yarışmacılarımız var. Burada bu yarışmayla hem yiyecek kültürümüzü gelen misafirlerimize hem de bu bizim için bir arşiv oluyor. Geçtiğimiz yıllarda Aksaray Yiyecekleri kitabını çıkarmıştık. Bu yarışmalar her defasında yeni yemeklerimizin de eklenmesiyle daha da arşivimiz genişliyor. Yiyecek kitabımız içerik olarak daha da kuvvetlenmiş oluyor” dedi.

2.Geleneksel Aksaray Bölgesel Yiyecek Yarışmasında birinci olan ve girmiş olduğu öteki yarışmalarda ödüller alarak yılan pancarı dolması ile yarışan Durdane Özmel (61), “Yiyecek yarışmasına dördüncü katılmam ve dördünde de ilk etapta kapak böreği ile birinciliği aldım. İkinci yıl onur ödülü verdiler. Üçüncü yıl Gezim Elçiliği ödülü verdiler. Şimdi de gelin görümce geldik. Ben yılan pancarı dolması yaptım. Görümcemi de kapak böreği ile getirdim. Bir arkadaşımızı da keşkek ile getirdik. Güzelyurt‘a ilişkin yalnız süt yarma tere yağ başka bir şey katmadık. Böylece memleketimiz için geldik. Hedefi Tanrı bilir bak buraya 30 şahıs katıldık. Hedef diye bir şey yok çoğumuz hedefteyiz. Ne olursa olsun biz memleket için geldik. Aksaray bir yerlerde görünsün, tanınsın turizmi buraya getirelim” diye konuştu.

Yarışmaya kaymaklı börek sunumu ile katılan Gülay Ergin (39), “Aksaray’ın Sultanhanı kazasından katılıyoruz. Yöremizin kaymak böreğini tanıtmak için geldik. Her şey organiktir, kendi elimizle yaptığımız ürünlerle geldik. İnşallah beğenilir, inşallah iddialıyız. Şanlı olan kazansın, netice olarak bunların hepsi Aksaray’ımızın tanıtımı için” dedi.

Türk Mutfağı Haftası'nda yöresel yemekleri yarıştırdılar

Türk Mutfağı Haftası'nda yöresel yemekleri yarıştırdılar

Türk Mutfağı Haftası'nda yöresel yemekleri yarıştırdılar

Türk Mutfağı Haftası'nda yöresel yemekleri yarıştırdılar

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.