Türkiye şampiyonu para badmintoncu Narin Uluç, dünya şampiyonluğuna hazırlanıyor

Para badmintoncu 37 yaşındaki Narin Uluç, kazanılmış olduğu ilk Türkiye birinciliği sonrası katılacağı Para Badminton Dünya Şampiyonası‘nda aşama elde etmeyi hedefliyor.

Ufak yaşta geçirdiği çocuk felci sebebiyle engelli olan Narin’e, boy uzatma ameliyatı olduğu 19 yaşlarında koltuk değneği kullandığını gören bir arkadaşı tarafınca spor yapması önerildi.

Bu öneriyi “Kendisini engelli olarak görmediği” nedeni öne sürülerek ilkin umursamayan Narin, üniversite imtihanı sonrası bir yere yerleşemeyince spora başladı.

Engelli durumu sebebiyle ayakta durması ve desteksiz yürüyebilmesine karşın geriye doğru hareketleri sınırı olan olan Narin, engelli sandalyesi basketbolunu tercih etti.

Basketbolla 26 yaşına kadar ilgilenen Narin, spora ara verdiği bir senelik sürede hem fizyolojik hem de ruhsal olarak negatif etkilendi.

Tekrardan spor hayata geçirmeye başlamış olan Narin, bu kez basketbol şeklinde hareketli bir spor olan para badmintonla ilgilenmeye başladı.

Tek ve çiftlerde Türkiye ve Avrupa ikincilikleri, üçüncülükleri olan Narin, son olarak katılmış olduğu 5-7 Ağustos’ta düzenlenen Para Badminton Türkiye Kupası‘nda tek hanımlarda birinci oldu.

Almış olduğu ilk Türkiye birinciliğiyle motivasyonu artan Narin, 1- 6 Kasım‘da Japonya‘da yapılacak olan Para Badminton Dünya Şampiyonası’nda iyi bir aşama almak için çalışıyor.

Adana Orman Bölge Müdürlüğünde işçi olarak çalışan Narin, AA muhabirine, üniversite imtihanını kazanamayınca yaşamın içinde olmayı seven bir insan olarak spora yöneldiğini aktardı.

Öteki badmintonculardan partner desteği

Yapmış olduğu araştırmalarla basketbol yerine kendisine uygun olan badmintonu tercih ettiğini belirten Narin, bu sporda da başarı göstermiş olabilmek için antrenmanlarını aralıksız sürdürdüğünü söylemiş oldu.

Şu an Aksaray Gençlik ve Spor Kulübü sporcusu olarak çalışmalarına devam ettiğini belirten Narin, iş yaşamı sebebiyle Aksaray’a fazla gidemediğini, antrenmanlarının büyük bölümünü Adana’da tek başına yada öteki badmintoncuların desteğiyle yapabildiğini belirtti.

Fırsat buldukça Aksaray’a gittiğini aktaran Narin, 2013’den bu yana ilgilenilmiş olduğu para badmintonda Türkiye ve Avrupa dereceleri elde ettiğini söylemiş oldu.

“Dünyada aşama yapmak isterim”

Narin, 5-7 Ağustos’ta düzenlenen Para Badminton Türkiye Kupası’nda almış olduğu birinciliğin kendisini hırslandırdığını belirterek, şu şekilde devam etti:

“Benim için bir kırılma noktası Türkiye şampiyonluğu, zira uzun süredir çaba sarf ediyorum. İkincilikten bir adım yukarı çıkmanın zamanı gelmişti. Daha ilkin de dünya şampiyonalarına katıldım. Güney Kore, Almanya, son olarak İsviçre‘deki dünya şampiyonasına katıldım fakat bu birincilikle oluşan kırılma noktasından sonrasında dünyada aşama yapmak isterim. Bunun için elimden gelen tüm çabayı sarf edeceğim. Bu işten keyif almaya, kendimi kendime kanıtlama etmeye çalışıyorum. Mücadelem, başka sporculardan ziyade kendimle.”

Narin, başarılarında emeği olan Aksaray Gençlik ve Spor İl Müdürü Aslan Yıldız ile müdürlük antrenörü Hava Altındağ‘a teşekkür etti.

Badminton antrenörü ve veteran badmintoncu Ahmet Yılmaz da Narin’e Adana’da yapmış olduğu antrenmanlarda destek bulunduğunu ve beraber çalıştıklarını kaydetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.