Tuz Gölü havzasında yetiştirilen sarımsakta yüksek rekolte hedefleniyor

Aksaray‘da yetiştirilen sarımsakta, bu yıl hem rekoltenin hem de ürünün kalitesinin yüksek olması umut ediliyor.

Tuz Gölü havzasında 13 bin dekar alanda ekimi meydana getirilen sarımsak, protein ve mineral zenginliğiyle öne çıkıyor.

Bu yıl yağışların zamanında ve bolca yağmasıyla üreticisinin yüzünü güldürmesi beklenen Aksaray sarımsağı, lezzeti ve görünümüyle her geçen yıl daha çok talep ediliyor.

İl Ziraat ve Orman Müdürü Bülent Saklav, AA muhabirine, ildeki mühim alternatif ürünlerden birinin de sarımsak bulunduğunu söylemiş oldu.

“İnşallah bu yıl ilk üçe girmeyi planlıyoruz”

Aksaray’ın sarımsak üretiminde söz sahibi bulunduğunu belirten Saklav, şöyleki konuştu:

“Tuz Gölü havzasında ürettiğimiz ürünlerin analizleri çevre illerdeki üretilenlere bakılırsa protein ve mineral bakımından yüksek çıkıyor. Tuz Gölü havzası bizim tarımımız için fazlaca mühim bir yer teşkil ediyor. Aksaray sarımsak üretiminde fazlaca mesafe kaydetti. 2021 yılını 13 bin dekar alanda 10 bin ton üretim gerçekleştirip, Türkiye beşincisi olarak bitirdik. İnşallah bu yıl ilk üçe girmeyi planlıyoruz.”

Saklav, kentte ilk hasadı meydana getirilen ürünün sarımsak bulunduğunu, heyecanla hasat periyodunu beklediklerini dile getirdi.

Üreticileri her mevzuda desteklediklerini vurgulayan Saklav, “İnşallah bu yıl sarımsak üretiminde rekolteyi yüksek bekliyoruz. Hasadımıza ortalama bir ay kaldı. Geçen seneki rekolteden birazcık daha yüksek bekliyoruz. Hasadı meydana getirilen sarımsakların ihracatını da yapıyoruz. Çiftçimizi memnun edecek bir fiyatlamanın da oluşacağını öngörüyoruz.” diye konuştu.

Üretici de verimden ümitli

Üretici Ayşe Öngün de bu yılki sarımsak üretiminde hem rekoltede hem de kalitede artış beklediklerini bildirdi.

Eylül ve ekim ayında ekimini yaptıkları sarımsağı iki kez çapaladıklarını özetleyen Öngün, şunları kaydetti:

“120 dekar alanda organik sarımsak yetiştiriyoruz. Sarımsağın zahmeti fazlaca oluyor. Sulaması, çapalaması ve otunun alınması şeklinde bir fazlaca işi var. Tarlalarımızda 300’e yakın işçi çalıştırıyoruz. Sabahtan akşama kadar işçilerle çalışıyorum. İnşallah bu yıl verimin iyi olmasını bekliyoruz. Bundan dolayı, kış ve bahar yağışlarımız bolca oldu. Bu yıl kazancımızda buna bağlı olarak inşallah güzel olacak.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.