Tuz Gölü Havzası’nda yonca verimi üreticinin yüzünü güldürüyor

Türkiye‘nin en mühim yonca üretim merkezlerinden Aksaray‘da, 267 bin dekar alanda meydana gelen üretimden yüksek toplam ürün planlanıyor.

Tuz Gölü Havzası’nda üretimi meydana getirilen yoncada bu sürem ilk hasatta yüksek verim üreticinin yüzünü güldürdü.

İl Ziraat ve Orman Müdürü Bülent Saklav, AA muhabirine, kentte yem bitkisi yoncanın hasadına başlandığını söylemiş oldu.

Tuz Gölü Havzası’nda üretildiği için yoncanın mineral ve protein oranının devasa yükseklikte bulunduğunu özetleyen Saklav, hayvanların kaba yem ihtiyacının karşılandığını, Türkiye’nin 81 iline yonca gönderdiklerini dile getirdi.

Saklav, yoncanın süt hayvancılığı işletmelerince yüksek protein kıymeti dolayısıyla tercih edildiğini belirterek, “Geçen yıl 267 bin dekar alanda 2 milyon ton yonca üretimiyle Türkiye’de ikinci sırada yer aldık. Ülkemizdeki yonca üretiminin yüzde 10’unu tek başına Aksaray karşılıyor. Yoncanın her biçiminde dekara 1-2 ton arası yeşil ot olarak yonca alıyoruz.” diye konuştu.

Hedeflerinin kısa sürede rekolteyi 2,5 milyon tona çıkartmak bulunduğunu dile getiren Saklav, “Averaj yılda 4-5 şekil yapılıyor. Hastalık yada bir başka zararlımız da yok.” ifadelerini kullandı.

“Yüksek toplam ürün bekliyoruz”

Üretici Recep Yapılcan ise Tuz Gölü Havzası’nda 4 bin dekar arazi işlediklerini söylemiş oldu.

Yonca, buğday, şeker pancarı ve mısır şeklinde ürünler başta olmak suretiyle ağırlıklı hububat ekimi yaptıklarını belirten Yapılcan, şu şekilde konuştu:

“500-600 dekar alanda yonca tarımı yapıyorum. Yonca hayvanlar için eğer olmazsa olmazlar içinde yer ediniyor. Yağış ve havalar bu yıl oldukca iyiydi, yüksek toplam ürün bekliyoruz. Biz yoncalarımızı bir tek suluyoruz, gübre falan kullanmıyoruz. Biçildikten sonrasında kurumaya alıyoruz. Yapraklarının dökülmemesi için gece tırmık yapıyoruz. Gene gece yaprakları dökülmeyecek şekilde balyalıyoruz. Her 40 günde bir şekil yapıyoruz. 50’ye yakın işçi çalıştırıyorum. İşçi bulmakta da güçlük çekiyoruz. ‘İş bulamıyoruz’ diyenlere kapımız daima açık, gelsinler ziraat alanında istihdam edelim.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.