Tuz Gölü’nde kirliliğin önüne geçiliyor

TÜRKİYE’nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü‘ne akarak kirliğine niçin olup havzanın ekolojisine zarar veren atık sular, meydana getirilen 4 arıtma tesisiyle engellendi. Arıtma tesislerden elde edilmiş su ise havzada tarımsal sulamada kullanılacak.

Aksaray, Konya ve Ankara sınırları içinde bulunan ve kapalı havza özelliği taşıyan Tuz Gölü, Türkiye‘nin tuz ihtiyacının büyük bölümünü karşılamanın yanında naturel güzelliğiyle de ilgi çekiyor. Göl, bahar ve yazları ortalama 30- 35 bin flamingoya ev sahipliği yapıyor.

Konya Ovası’ndan gelip, kirliliğe ve havzanın ekolojisine zarar veren atık suların göle akması, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafınca meydana getirilen 4 yeni arıtma tesisiyle engelledi.  Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Tuz Gölü’nün Bakanlar Kurulu sonucu ile ‘Hususi Çevre Koruma Bölgesi’ duyuru edildiğini belirterek şu şekilde konuştu:

Cihanbeyli ilçe merkezi ve Gölyazı Mahallesi ile Kulu Ömeranlı ve Tuzyaka mahallelerinden meydana gelen atık sular nihai olarak Tuz Gölü’ne boşalım ediliyordu. Tuz Gölü Havzası’nda çevre kirliliğinin önlenmesi için bu mahallelerden meydana gelen atık suların arıtılması için tamamladığımız tesisler büyük ehemmiyet arz ediyor. Tesislerimizin tamamında Kentsel Atık Su Arıtma Yönetmeliği’ne istinaden kırılgan bölgeler için boşalım standartları seçildi. Tesislerimiz, uzun havalandırmalı etken balçık prosesli olup karbon gideriminin yanında azot ve fosfor giderimi de meydana getirecek. Atık su arıtma tesislerimizde atık sular çevreye zarar vermeyecek şekilde arıtılacak ve arıtılmış atık sular sulama amaçlı da kullanılabilecek.”

Tuz Gölü'nde kirliliğin önüne geçiliyor

Tuz Gölü'nde kirliliğin önüne geçiliyor

Tuz Gölü'nde kirliliğin önüne geçiliyor

Tuz Gölü'nde kirliliğin önüne geçiliyor

Tuz Gölü'nde kirliliğin önüne geçiliyor

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.