Tuz Gölü’nü alg ve bakteriler sardı! Gölün pembeye dönmesinin nedeni belli oldu

İlkbahar ve yaz mevsimlerinde göçmen kuşlara ev sahipliği meydana getiren Tuz Gölü, bununla birlikte ‘flamingo cenneti’ olarak biliniyor. Çoğunlukla flamingoların konaklayıp, kuluçkaladığı gölde; algler, sıcaklığın ve tuzluluk oranının arttığı yazları kırmızı renkli beta-karoten madde üreterek, kendilerini güneş ışınlarının zararı dokunan etkilerinden koruyor.

BAKTERİLER NEDEN OLUYOR

Gene bu zamanda artan bakteriler sebebiyle göl, pembe ya da kırmızı renge dönüyor. Pespembe rengi ile ziyaretçilerin yoğun ilgisini çeken göl, sıcaklıkların azalıp, yağışlı havaların başlamasıyla da eski haline geri dönüyor.

“FLAMİNGOLAR, RENKLERİNİ TUZ GÖLÜ’NDEN ALIYOR”

Aksaray Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Cemal Darılmaz, Tuz Gölü vakit içinde pembemsi yada kırmızımsı renklere bürünüyor. Bu rengi verense ‘Artemia Salina’ adını verdiğimiz tuzcul bir omurgasız. Bu renklenme bununla birlikte flamingoların da besini olduğundan, onların kanatlarındaki rengi de etkiliyor. Flamingolar, Tuz Gölü’ndeki minik omurgasızlar ile böcek ve yosunlarla besleniyor. Beslendiği ‘karoten’ dediğimiz madde ne kadar fazlaysa; kuşun renklenmesi de o denli fazla oluyor. Flamingolar, renklerini Tuz Gölü’nden alıyor” dedi.

“OLDUKÇA GÜZEL BİR GÖRÜNTÜ”

Tuz Gölü’nü ziyaret eden Tamer Efe Çar, Ankara‘dan Mersin‘e gezi ediyorduk. Buranın, kalabalık bulunduğunu gördük. Pembeleşmeye bugün, ilk kere denk geldik. Buradaki arkadaşlardan aldığımız bilgiye bakılırsa, belli dönemlerde Tuz Gölü’nün pembeleştiğini söylediler. Bu naturel güzelliğe tanık olduk. Oldukça güzel bir görüntü. Büyükşehirlerden sıkılan, aktivite arayanlar kesinlikle burayı görsün. Belli dönemlerde oluşan pembeliği kaçırmasınlar” diye konuştu.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Tuz Gölü’nü alg ve bakteriler sardı! Gölün pembeye dönmesinin sebebi belli oldu – Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafınca hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafınca hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafınca hazırlanan tüm haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu yüzden haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.