Uzay takımı, şampiyonluklarını tazelemek için gün sayıyor

Uzay ekibi, şampiyonluklarını tazelemek için gün sayıyor

Türksat Model Uydu Yarışması’nda finale kalan ekip, yeni şampiyonluk bekliyor

ZONGULDAK – Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde tahsil gören öğrencilerin kurduğu B-Dispate Uzay ve Havacılık Ekibi, finale kalmış olduğu Türksat Model Uydu Yarışması’nda geçen seneki şampiyonluklarını tazelemek için hazırlıklarını sürdürüyor.

2021 senesinde Türksat Model Uydu Yarışması’nda Türkiye birincisi olan ve ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alan ZBEÜ B-Dispate Ekibi, 2022 Teknofest Türksat Model Uydu Yarışması’nda finale kaldı. Yarışmaya sayılı günler kala son hazırlıklarını icra eden ekip, gece gündüz çalışıyor.

Ekip, 2018 senesinde kurulmasına karşın başarılarıyla adından söz ettirdi. Üniversite yönetiminin imalathane ve laboratuvar destekleri; birçok okul ve takımın arasından ZBEÜ’deki takımların başarıya ulaşmış olmasında büyük rol oynuyor. Gene ZBEÜ’nün uzaya fırlatılan ve Grizu-263 ekibi aynı adı taşıyan 5 santimetrelik Grizu-263A uydusu faaliyetini sürdürüyor.

Mühendislik Fakültesi’nin tüm imkanlarından faydalanan öğrenciler, başarılarının yanı sıra ekip sayılarını da artırıyor.

“10 kişilik ekiple çalışıyoruz, ofisimiz evimiz oldu”

B-Dispate Uzay ve Havacılık Ekibi Lideri Recep Tayyip Arslan, internasyonal yarışmalara da katılmaları sebebiyle Black Diamond Space Team (Kara Kömür Uzay Ekibi) adını verdikleri takımlarıyla bu yıl da Türkiye birinciliği hedefliyor. Bu yılki yarışma öncesinde iyi bir puanla finale kalmayı hak kazandıklarını özetleyen Arslan, şöyleki dedi:

“B-Dispate uzay ve havacılık ekibi olarak 2018’de kurulduk. İsmimizin İngilizce olmasının sebebi ise internasyonal yarışmalara katılıyoruz. Black Diamond Space Team (kara kömür uzay ekibi) olarak Zonguldak’ın da tinsel mirasını da yaşatmak adına bu şekilde bir isim tercih ettik. Geçen yıl Türkiye birincisi olmuştuk bu yıl de Model Uydu yarışmasına katılıyoruz hedefimiz gene Türkiye birincisi olmak. Gene 10 kişilik bir takımlar çalışıyoruz. Elektronik mekanik yazılım ek olarak sponsorluk ekibimiz mevcut. Yarışmamıza kısa bir süre kaldı. Oldukca yoğun ve yorucu bir ritmde çalışıyoruz. Ofisimiz evimiz oldu.

Rapor aşamasından sonrasında iyi bir puanla finale katılmaya hak kazandık. 22 Ağustos’ta Aksaray’daki Tuz Gölü’nde atışımızı gerçekleştireceğiz. Bir taraftan eksikliklerimizi tamamlıyoruz. Bir taraftan da okulun bizlere sağlamış olduğu imkanları değerlendirerek son güne kadar en iyi şekilde hazırlanarak öteki takımlarla savaşım ediyoruz. Birinci olmak için elimizden geleni yapıyoruz. 113 mm genişliğinde 30 santim uzunluğundaki şartlara uygun uydu; haberleşmesini elde eden sensörlerin toplamış olduğu verileri yer istasyonuna gönderiyor. Uydu bununla beraber otomatikman roketten ayrılmadığında manuel olarak da yönetilebiliyor. Uydudaki komünikasyon iki yönlü olarak sağlanıyor.”

“Üniversitenin sağlamış olduğu imkanlar başarıyı da getiriyor”

Takımın elektronik komünikasyon biriminde görevli Özge Bakır da “Yarışma gününü heyecanla bekliyoruz. Ortalama 8 aydır arkadaşlarımızla çalışıyoruz. En başından beri oldukca fazla emek vererek finale kaldık. 2 gün ilkin bir kontrol atışı yaptık. Finalist olmaya hak kazandık. 8 ay süresince gerektiğinde gece gündüz emek vererek oldukca emek verdik. Bunun yanı sıra okulun da bizlere sunmuş olduğu imkanları göz ardı etmemek lazım. Laboratuvarlar 7/24 etken bir halde bizlere sunuldu. Belli bir saat aralığımız olmadan istediğimiz şeklinde çalışabiliyoruz. Bizim şeklinde değişik kategorilerde çalışan takımlar var. Onlar da bizim şeklinde çalışıyorlar. Üniversitemizin bizlere sunmuş olduğu laboratuvarlar, atölyeler çalışmalarımıza büyük oranda destek oluyor. Dolayısıyla ekip sayısı da artıyor. Ekip sayısı arttıkça üniversiteye başarı da geliyor. Başarımızdaki en büyük etken en başlangıcında inanmak oldu. Bir şeylere inandıktan sonrasında emek de veriyorsun aslına bakarsan” diye konuştu.

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Uzay ekibi, şampiyonluklarını tazelemek için gün sayıyor – Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafınca hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafınca hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafınca hazırlanan tüm haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu yüzden haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.