Uzmanından sevindirici haber: “Son varyant yüz güldürücü, virüs kendi kendini yok ediyor“

Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Enginyurt, “Omicron varyantı hakkaten yüz güldürücü. Virüs kendi kendini yok ediyor diyebiliriz” dedi.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca toplumsal medya hesabından illere bakılırsa haftalık olay sayısını ve olay sayısı en oldukça artan 10 ili deklare etti. Bakan Koca, toplumsal medya hesabında, “12-18 Şubat içinde, 100.000 şahıs içinde bir haftalık toplam yeni Kovid-19 olay sayısı il bazında neydi? Bilgiler, haftalık insidans haritasında” dedi ve “12-18 Şubat içinde olay yoğunluğu bundan önceki haftaya bakılırsa en oldukça artan 10 ilimiz: Amasya, Kırşehir, Aksaray, Denizli, Yozgat, Çorum, Samsun, Tunceli, Eskişehir, Artvin” ifadelerini kullandı.

“FARKINA VARMADAN HASTALIĞI GEÇİREN ÇOK KİŞİ VAR”

Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Enginyurt, tüm Türkiye‘de korona virüs vakalarında azalma olduğuna değinerek, “Ordu’da olay sayıları düşüyor, il genellerine bakılmış olduğu süre yükselen iller olabilir sadece toplama bakılmış olduğu süre Türkiye’de olay sayılarında ciddi bir düşüş var, bununla beraber ölüm sayılarında da düşüş var. Bu sevindirici bir durum. Bu varyasyondan kaynaklanıyor, omicron varyantı hafifçe geçiyor, ölüm sayıları azalıyor hatta farkına varmadan hastalığı geçiren birçok şahıs var. Hastamız olarak bile kabul edemiyoruz, şundan dolayı asla hissetmediği için ve kontrol yaptırmadığı için hastalığı bilmeden geçiriyorlar” diye konuştu.

“SON VARYANT YÜZ GÜLDÜRÜCÜ, KENDİ KENDİNİ YOK EDİYOR”

“Bu son varyant hakkaten yüz güldürücü, virüs kendi kendini yok ediyor diyebiliriz” diyen Prof. Dr. Enginyurt, “Fakat buna karşın tedbiri elden bırakmamamız gerekiyor. Bu sebeple bu son varyasyonun ileride neler oluşturabileceği ile ilgili şuan yorum yapmamız mümkün değil. Bundan dolayı tedbirimizi elden bırakmamak gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

“AŞININ GÜVENİLİRLİĞİ ÇOK FAZLADIR”

Sağlık Bakanlığı‘nın ilerleyen günlerde öteki Avrupa devletlerinde olduğu benzer biçimde kısa sürede bazı kısıtlamaları tamamen kaldırabileceğini düşündüklerini ifade eden Enginyurt, “Fakat gene de uzunca bir süre tedbiri elden bırakmamamız gerekiyor, kaide olsun ve olmasın tedbirlere devam etmemiz gerekiyor. Bu tablo şunu göstermiştir ki; aşının güvenliği oldukça fazladır. O nedenle aşılarımızı ve hatırlatma dozlarını yaptırmamız gerekiyor ta ki ‘tüm dünyada pandemi kalktı’ denilene kadar aşılanmaya devam etmek gerekiyor. Benim izlediğim servis ve polikliniklerde hastalar eğer aşılı ise hastalığı oldukça hafifçe atlatıyorlar. Ölüm oranları şuan yalnız yaşlı hastalarda ve aşı olmayan yaşı hastalarda görünüyor. O nedenle yaşlılarımız da korumak adına onların aşılarını ve hatırlatma dozlarını yaptıralım” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Özgür Enginyurt, Ordu’da aşı oranlarının Türkiye’deki aşı oranlarının oldukça üstünde bulunduğunu ve bu mevzuda vatandaşların ilgisi ve sıhhat çalışanlarının gayretinin fazla bulunduğunu sözlerine ekledi.

(Selim Kuşcu/ İHA)

Uzmanından sevindirici haber: Son varyant yüz güldürücü, virüs kendi kendini yok ediyor

Uzmanından sevindirici haber: Son varyant yüz güldürücü, virüs kendi kendini yok ediyor

Uzmanından sevindirici haber: Son varyant yüz güldürücü, virüs kendi kendini yok ediyor

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.