Vali Tekbıyıkoğlu: “Kırıkkale savunma sanayisinin kalbidir“

Kırıkkale‘de düzenlenen “Hezarfen Orta Anadolu Projesi” açılış töreninde konuşan Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, “Kırıkkale müdafa sanayisinin kalbidir. Üretilmeyeni üretiyor ve üretmeye devam edecek. Makineden anlayan, teknikten anlayan bu üretilemez denilen cihazları, düzenekleri üretebilecek kapasiteye sahibiz” dedi.

Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı himayelerinde, Türk Patent ve Marka Kurumu, Ahiler Kalkınma Ajansı ve Kırıkkale Üniversitesi (KÜ) iş birliğinde “Hezarfen Orta Anadolu Projesi” açılış töreni gerçekleştirildi. Törende; Ahiler Kalkınma Ajansı bölge illeri Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illerinde en fazla marka, patent, yararlı model ve tasarım başvuruları ödüllendirildi. Toplantının açılış hitabı Türk Patent ve Marka Kurumu Başkan Yardımcısı Cemil Başpınar ve Ahiler Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Bekir Varol tarafınca yapılmış oldu. Programın devamında Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan tarafınca KOBİ’lere informasyon verildi.

Törende konuşan Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, tarihte bilim ve bilginin önemine değinerek, insanlık için bilgiye hükmetmenin daima kuvvetin bir sembolü bulunduğunu ve cihangir hükümdarlarının, büyük devlet adamlarının bilgiye ulaşmak için bilim adamlarını yanlarında bulundurmayı arzu ettiklerini söylemiş oldu.

Vali Tekbıyıkoğlu, “Bir tek iki insan içinde fark vardır. Ayet-i Kerime’de ifade edilmiş olduğu şeklinde, ‘Asla bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?’ Tarihte de bunun örnekleriyle karşılaşıyoruz. Mohaç Meydan Muharebesi ve Preveze Deniz Muharebesinde toplarımızın düşman ordusunun elindeki topların menzilinden farkı, savaşların seyrini etkilemiştir. Bizim toplarımız onlara ulaşırken onların topları bizlere değmiyor. Bu durum o zamanki teknoloji üstünlüğünün bizim elimizde bulunduğunu gösteriyor. Bugün de Kırıkkale müdafa sanayiinin kalbi. Üretilmeyeni üretiyor ve üretmeye devam edecek. Makineden anlayan, teknikten anlayan bu üretilemez denilen cihazları, düzenekleri üretebilecek kapasiteye sahibiz. Günümüz dünyasında bir taraftan bilgiyi üretirken, bir taraftan iyi ürünler ortaya çıkartırken hem de bu tarz şeyleri korumak da oldukca mühim. Türk Patent ve Marka Kurumu ilk olarak bu görevi üstüne alıyor. Üretilenlerin tersine mühendislikle çözümlemesinin engellenmesi ve menfaatin üreten bölümde kalması bu işin en eleştiri taraflarından bir tanesi. Bu anlamda projenin ilimiz için hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

Vali Tekbıyıkoğlu’nun konuşmasının peşinden Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Cemal Başpınar, Ahiler Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Bekir Varol ve Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan tarafınca “Hezarfen Orta Anadolu Projesi İş Birliği Protokolü” imzalandı. – KIRIKKALE

Vali Tekbıyıkoğlu: Kırıkkale savunma sanayisinin kalbidir

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.