“Yayalar İçin 5 Adımda Güvenli Trafik“ etkinliği düzenlendi

Konya, Karaman, Aksaray ve Afyonkarahisar’da Karayolları Trafik Haftası kapsamında “Yayalar İçin 5 Adımda Güvenli Trafik” etkinliği düzenlendi.

Konya Güvenlik Müdürü Engin Dinç, Adalhan Kavşağı’nda düzenlenen etkinlikte yaya geçidini kullanan vatandaşlara broşür dağıttı.

Trafik kuralları ile ilgili kamuoyunun dikkatini çekmek için çeşitli mottolar ortaya koyduklarını vurgulayan Dinç, “Bu yıl de yayalar için ‘5 Adımda Güvenli Trafik’ sloganıyla yola çıktık. Hepimiz de jandarmamızla, güvenlik birimlerimizle yayalarımızın karşıdan karşıya geçişlerde, güvenli geçişlerin nasıl sağlanacağı mevzusunda vatandaşlarımızı bilgilendiriyoruz.” dedi.

Konya genelinde yaşanmış olan yoğun trafik kusurlarına da değinen Dinç, şunları söylemiş oldu:

“Yayalarımızın yaya geçitlerini kullanmaması, kontrolsüz noktalarda yola çıkması, bilhassa sürücülerin, ara sıra hız limitlerinin fazlaca fazla üstüne çıkması sebebiyle bu yıl 4 can kaybı yaşandı. Bu aşamada tüm vatandaşlarımızı uyarıyoruz. Bilhassa sürücülerimizin evlatlarımızın geçmiş olduğu okul çevreleri, yaşlıların çıkabileceği hastane, cami civarlarında fazlaca daha duyarlı olmalarını, yavaş gitmelerini kurallara uymalarını istiyoruz. Böylece hem çağdaş bir cemiyet hem daha rahat ve güvenli bir Konya oluşturacağız.”

Engin Dinç, Konya genelinde 27 ayrı noktada, tüm Konya’daki kavşaklarda Elektronik Denetleme Sistemlerinin (EDS) devreye alındığını, ek olarak engelli park yerlerine vasıta park eden sürücülere kesinlikle ceza yazıldığını da sözlerine ekledi.

Programa Selçuklu İlçesi Kaymakamı Ömer Hilmi Yamlı, Konya İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Şakir Uslu ve kolluk amirleri katıldı.

Konya’da Ramazan Bayramı tatilinde ölümlü trafik kazası yaşanmadı

Öte taraftan Konya İl Güvenlik Müdürlüğünden meydana getirilen yazılı açıklamada Ramazan Bayramı tatilinde alınan tedbirler sonrası Konya’da ölümlü kaza meydana gelmediği bildirildi.

Ölümlü kazalarda yüzde 100’luk azalmayla sıfır rakamına erişilen kentte, 80 ekip 360 personelle bayram tatili süresince 24 saat denetim yapıldığı açıklandı.

Karaman

Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık ve İl Güvenlik Müdürü Ayhan Taş, Cumhuriyet Parkı’nda düzenlenen etkinlikte yaya geçitlerinden geçerek sürücülere broşür dağıttı.

Vali Işık, İl Güvenlik Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri tarafınca kurulan stanttaki ekipmanlar hakkında informasyon aldı.

Mayıs ayının ilk cumartesi gününün Türkiye‘de Karayolu Trafik Güvenliği günü olarak kutlandığını ifade eden Işık, “Türkiye genelinde İçişleri Bakanlığımızın talimatıyla sabah saat 11.00’de uygulamayı başlattık. ‘5 Adımda Trafikte Yaya Güvenliği’ uygulamasını halkımıza anlattık. Lüzumlu olan broşürlerimizi dağıttık. Halkın bilinçlendirilmesine katkıda bulunmaya çalıştık. Hem de sürücülerimize kemer takma zorunluluğunu hatırlattık. Uygulamalara bu hafta süresince da devam edeceğiz. Halkımızdan isteğimiz trafik kurallarına uymaları.” dedi.

Aksaray

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, 15 Temmuz Ulusal İrade Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte, İçişleri Bakanlığı himayelerinde Jandarma Genel Komutanlığı ve Güvenlik Genel Müdürlüğüyle 81 ilde eş zamanlı olarak Trafik Haftası etkinlikleri yapıldığını belirtti.

Aydoğdu, şunları kaydetti:

“Bugün ve bu hafta süresince paydaş kurum ve kuruluşlarımızla koordineli olarak yapacağımız etkinliklerle trafik kazalarından kaynaklı can kayıplarının yüzde 50 oranında azaltılması, kara yollarında tüm yol kullanıcılar için tertipli ve güvenli bir trafik ortamının sağlanması hedefleniyor. Ek olarak, ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının azaltılarak, vatandaşların rahatlık ve itimat içinde gezi etmeleri ve sürücülerin trafik kuralı ihlalini en aza indirmek amaçlanıyor. Trafik denetimlerinin devamlı ve kararlılıkla yürütülmesiyle toplumsal farkındalığın artırılması hedefleniyor.”

Konuşmaların arkasından Ankara Caddesi’ndeki uygulamaya katılan Vali Aydoğdu, sürücüleri trafik kurallarına uymaları mevzusunda bilgilendirdi.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Nurullah Kaya, Zafer Meydanı’ndaki etkinliklere katıldı.

Kaya, Türkiye’de trafik bilincinin her geçen yıl arttığını ifade ederek, “Vatanımızda trafik kazalarında can kayıpları ciddi oranda düştü. İçişleri Bakanı‘mız Süleyman Soylu ve bakanlık mensuplarımızın trafik bilinci emek harcamaları için teşekkür ediyoruz. Trafik haftamız yine hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

İl Güvenlik Müdürü Ali Temiz de trafikte sürücü ve yayaların dikkatli olması icap ettiğini açıkladı.

 Yayalar İçin 5 Adımda Güvenli Trafik etkinliği düzenlendi

 Yayalar İçin 5 Adımda Güvenli Trafik etkinliği düzenlendi

 Yayalar İçin 5 Adımda Güvenli Trafik etkinliği düzenlendi

 Yayalar İçin 5 Adımda Güvenli Trafik etkinliği düzenlendi

 Yayalar İçin 5 Adımda Güvenli Trafik etkinliği düzenlendi

 Yayalar İçin 5 Adımda Güvenli Trafik etkinliği düzenlendi

 Yayalar İçin 5 Adımda Güvenli Trafik etkinliği düzenlendi

 Yayalar İçin 5 Adımda Güvenli Trafik etkinliği düzenlendi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.